Start › Stockholms län › Södertälje
Catering & Morè AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 670 | 3 138 | 2 113 | 1 640 | 565 |
| Nettoomsättning | 0 | 2 521 | 1 776 | 1 639 | 547 |
| Övriga rörelseintäkter | 670 | 617 | 337 | 1 | 18 |
| Rörelsekostnader | 1 101 | 3 434 | 3 112 | 2 420 | 561 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 1 083 | 995 | 1 228 | 196 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 964 | 1 128 | 827 | 279 |
| Personalkostnader | 0 | 1 238 | 856 | 292 | 57 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 150 | 133 | 73 | 29 |
| Övriga rörelsekostnader | 870 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −431 | −297 | −999 | −779 | 4 |
| Finansiella poster | −19 | −3 | −64 | −25 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | 3 | 65 | 25 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −449 | −300 | −1 063 | −804 | 4 |
| Resultat före skatt | −449 | −300 | −1 063 | −804 | 4 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 |
| Årets resultat | −449 | −300 | −1 063 | −804 | 3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 230 | 1 308 | 1 293 | 1 391 | 755 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 882 | 995 | 1 010 | 471 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 882 | 995 | 1 010 | 471 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 52 | 53 | 41 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 381 | 430 | 462 | 471 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 501 | 566 | 548 | – |
| Omsättningstillgångar | 230 | 426 | 297 | 381 | 284 |
| Kortfristiga fordringar | 230 | 424 | 141 | 68 | 127 |
| Kundfordringar | 50 | 145 | 92 | 6 | 10 |
| Övriga fordringar | 180 | 41 | 49 | 62 | 103 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 238 | 0 | 0 | 14 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 157 | 313 | 157 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 230 | 1 308 | 1 293 | 1 391 | 755 |
| Eget kapital | 229 | 86 | 36 | 174 | 28 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 204 | 61 | 11 | 149 | 3 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 653 | 361 | 1 074 | 953 | 0 |
| Årets resultat | −449 | −300 | −1 063 | −804 | 3 |
| Långfristiga skulder | 1 | 768 | 514 | 955 | 695 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 768 | 514 | 955 | 695 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 454 | 742 | 262 | 32 |
| Leverantörsskulder | 0 | 171 | 114 | 2 | 16 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Övriga skulder | 0 | 284 | 596 | 260 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 32 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 149 | 3 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 592 | 350 | 925 | 950 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 645 | 645 | 567 |
| Årets inköp | – | – | 78 | 567 |
| Försäljningar och utrangeringar | 645 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 144 | 80 | 19 |
| Årets avskrivningar | – | 65 | 61 | 19 |
| Återförda avskrivningar | 144 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 500 |
| Försäljningar och utrangeringar | 500 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 170 | 123 | 79 | 29 |
| Årets avskrivningar | – | 47 | 44 | 50 | 29 |
| Återförda avskrivningar | 170 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 122 | 85 | 45 |
| Årets inköp | – | 37 | 40 | 45 |
| Försäljningar och utrangeringar | 122 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 71 | 32 | 4 |
| Årets avskrivningar | – | 39 | 28 | 4 |
| Återförda avskrivningar | 71 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SNICKARSTIGEN 15, 151 62 SÖDERTÄLJE
- Registrerat
- 2020-12-01
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva storköksverksamhet och catering, samt café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5602-6024
- Catering & More AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-24
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2020 och bedriver storköksverksamhet och catering, samt café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget avyttrat sitt inkråm till Botkyrka Kebabtillverkning AB. Till följd av denna avyttring har bolaget inte bedrivit någon operativ verksamhet och är att betrakta som vilande från och med 1 oktober 2024.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.