Nenetka AB
Utveckling5 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 606 | 756 | 259 | 138 | 130 |
| Nettoomsättning | 606 | 756 | 259 | 138 | 130 |
| Rörelsekostnader | 479 | 260 | 190 | 52 | 83 |
| Råvaror och förnödenheter | 95 | 0 | 8 | 3 | 75 |
| Övriga externa kostnader | 334 | 248 | 172 | 48 | 8 |
| Personalkostnader | 43 | 4 | 2 | 1 | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | 127 | 496 | 69 | 86 | 47 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 127 | 497 | 69 | 86 | 47 |
| Resultat före skatt | 127 | 497 | 69 | 86 | 47 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 108 | 15 | 22 | 10 |
| Årets resultat | 89 | 388 | 54 | 64 | 37 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 909 | 905 | 329 | 66 | 94 |
| Anläggningstillgångar | 301 | 299 | 32 | 40 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 24 | 32 | 40 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 24 | 32 | 40 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 285 | 275 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 285 | 275 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 608 | 606 | 297 | 26 | 94 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 139 | 47 | 77 | 17 |
| Kundfordringar | 127 | 97 | 24 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 42 | 22 | 77 | 17 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 8 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 479 | 467 | 242 | −51 | 77 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 909 | 905 | 329 | 66 | 94 |
| Eget kapital | 657 | 568 | 180 | 126 | 62 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 632 | 543 | 155 | 101 | 37 |
| Balanserat resultat | 543 | 155 | 101 | 37 | 0 |
| Årets resultat | 89 | 388 | 54 | 64 | 37 |
| Kortfristiga skulder | 252 | 337 | 149 | −60 | 32 |
| Leverantörsskulder | 7 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 100 | 86 | 15 | 22 | 0 |
| Övriga skulder | 144 | 250 | 134 | −82 | 32 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 37 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har inlett året med samma takt som föregående
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 285 | 275 | 275 |
| Årets inköp | – | 275 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 40 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 16 | 8 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTRA FÄLADSVÄGEN 33, 224 60 LUND
- Registrerat
- 2020-11-20
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Holdingbolag.
Bankgironummer
- 5694-7682
- Nenetka AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget tillhandahåller uthyrning av läkartjänster samt investerar i innovativa bolag Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.