Start › Stockholms län › Stockholm
Molinatti Management AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 706 | 641 | 655 | 1 200 | 1 221 |
| Nettoomsättning | 706 | 641 | 655 | 1 200 | 1 221 |
| Rörelsekostnader | 496 | 552 | 552 | 1 107 | 1 017 |
| Råvaror och förnödenheter | 24 | 55 | 88 | 300 | 235 |
| Övriga externa kostnader | 413 | 452 | 391 | 404 | 268 |
| Personalkostnader | 50 | 45 | 73 | 375 | 501 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | 0 | 12 | 13 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 17 | – |
| Rörelseresultat | 210 | 89 | 103 | 93 | 204 |
| Finansiella poster | −3 | 5 | 0 | −2 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 207 | 94 | 103 | 91 | 202 |
| Resultat före skatt | 207 | 94 | 103 | 91 | 202 |
| Skatt på årets resultat | 46 | 26 | 24 | 22 | 44 |
| Årets resultat | 162 | 67 | 79 | 70 | 157 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 776 | 650 | 249 | 331 | 391 |
| Anläggningstillgångar | 581 | 443 | 38 | 0 | 67 |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | – | – | 0 | 67 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | – | – | 0 | 67 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 516 | 443 | 38 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 516 | 443 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 38 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 195 | 207 | 211 | 331 | 324 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 164 | 98 | 153 | 155 |
| Kundfordringar | −3 | −4 | −4 | 49 | 51 |
| Övriga fordringar | 109 | 127 | 43 | 32 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 41 | 58 | 73 | 89 |
| Kassa och bank | 69 | 43 | 113 | 178 | 169 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 776 | 650 | 249 | 331 | 391 |
| Eget kapital | 310 | 148 | 221 | 252 | 182 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 285 | 123 | 196 | 227 | 157 |
| Balanserat resultat | 123 | 56 | 117 | 157 | – |
| Årets resultat | 162 | 67 | 79 | 70 | 157 |
| Långfristiga skulder | 283 | 349 | – | 0 | 67 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 67 |
| Övriga skulder | 283 | 349 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 183 | 153 | 28 | 79 | 142 |
| Leverantörsskulder | 13 | 5 | 18 | 18 | 14 |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 138 | 143 | 99 | 57 | 139 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | −89 | 5 | −12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 140 | 110 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 140 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 227 | 157 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omstruktureringen och rådande världsläge har medfört en minskad omsättning för verksamhetsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 516 | 443 |
| Årets inköp | 73 | 443 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 38 | 0 |
| Årets inköp | – | 38 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 38 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 73 | 0 | 80 |
| Årets inköp | 73 | – | 80 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 80 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | 0 | 13 |
| Årets avskrivningar | 9 | 12 | 13 |
| Återförda avskrivningar | – | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- GYLLENSTIERNSGATAN 4, 115 26 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-11-19
- Bransch
- Sport- och fritidsutbildning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och affärsstrategisk rådgivning inom företagsutveckling och entreprenörskap. Vidare ska bolaget bedriva idrotts- och träningsverksamhet, idrottslig rådgivning, marknadsföring och digitalt innehållsskapande, samt erbjuda tillämpad psykologisk rådgivning, coaching och utbildning. Bolaget ska även bedriva investerings- och förvaltningsverksamhet avseende värdepapper och andelar i andra företag, samt därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-02
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, bedriver verksamhet inom individuell fotbollsträning riktat till privatpersoner och föreningar och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.