Start › Södermanlands län › Eskilstuna
GAJ Vemdalsskalet AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 434 | 279 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 434 | 279 | – | – |
| Rörelsekostnader | 431 | 446 | 249 | 183 |
| Övriga externa kostnader | 166 | 181 | 249 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 265 | 265 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 | −167 | −249 | −183 |
| Finansiella poster | −255 | −269 | −104 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 256 | 269 | 104 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −253 | −435 | −353 | −183 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 436 | 535 | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 436 | 535 | – |
| Resultat före skatt | −253 | 1 | 182 | −183 |
| Årets resultat | −253 | 1 | 182 | −183 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 413 | 10 722 | 10 983 | 4 841 |
| Anläggningstillgångar | 9 844 | 10 108 | 10 313 | 4 368 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 844 | 10 108 | 10 313 | 4 368 |
| Byggnader och mark | 9 563 | 9 734 | 9 905 | 1 336 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 280 | 374 | 407 | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 1 | 0 | 0 | 3 032 |
| Omsättningstillgångar | 569 | 614 | 671 | 473 |
| Kortfristiga fordringar | 510 | 488 | 50 | 182 |
| Fordringar hos koncernföretag | 435 | 435 | 0 | 145 |
| Övriga fordringar | 55 | 36 | 35 | 23 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 16 | 15 | 14 |
| Kassa och bank | 60 | 126 | 621 | 291 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 413 | 10 722 | 10 983 | 4 841 |
| Eget kapital | 4 572 | 4 825 | 4 824 | 42 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 4 547 | 4 800 | 4 799 | 17 |
| Balanserat resultat | 4 800 | 4 799 | 4 617 | 200 |
| Årets resultat | −253 | 1 | 182 | −183 |
| Långfristiga skulder | 5 626 | 5 746 | 5 865 | 4 680 |
| Skulder till kreditinstitut | 5 626 | 5 746 | 5 865 | 700 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 3 980 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 151 | 294 | 119 |
| Skulder till kreditinstitut | 120 | 120 | 120 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 138 | 112 |
| Skulder till koncernföretag | 96 | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 15 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 32 | 21 | – |
| Ställda säkerheter | 5 985 | 5 985 | 5 985 | – |
| Fastighetsinteckningar | 5 985 | 5 985 | 5 985 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 17 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 4 600 | 200 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I februari 2022 har krig brutit ut i Ukraina och det är f.n. osäkert vilka effekter detta kommer att ge framöver inom Europa. Aktuell bedömning är att det f.n. endast föreligger mycket liten risk för påverkan av företagets verksamhet p.g.a. händelsen. Utvecklingen bevakas dock noggrant.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-11-18 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 905 | 9 905 | 9 905 | 1 336 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 336 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 343 | 171 | 0 | – | – |
| Årets avskrivningar | 171 | 171 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 467 | 467 | 407 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 60 | 407 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 187 | 93 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 93 | 93 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-11-18 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 0 | 0 | 3 032 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FÖRDELNINGSGATAN 14, 633 41 ESKILSTUNA
- Registrerat
- 2020-11-19
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta fastigheter.
Bankgironummer
- 5603-2618
- GAJ Vemdalsskalet AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Eskilstuna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-03-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företag ska bedriva övrig förvaltning av egna och/eller arrenderade fastigheter Företaget har sitt säte i Eskilstuna .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.