Start › Kalmar län › Vimmerby
AO Montage AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 544 | 1 575 |
| Nettoomsättning | 3 506 | 1 487 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 33 | 87 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 1 |
| Rörelsekostnader | 3 867 | 1 542 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 840 | 883 |
| Övriga externa kostnader | 380 | 350 |
| Personalkostnader | 590 | 253 |
| Av- och nedskrivningar | 49 | 56 |
| Övriga rörelsekostnader | 8 | 0 |
| Rörelseresultat | −324 | 34 |
| Finansiella poster | −49 | −30 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 49 | 30 |
| Resultat efter finansiella poster | −372 | 3 |
| Resultat före skatt | −372 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 |
| Årets resultat | −372 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 210 | 781 |
| Anläggningstillgångar | 142 | 191 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 115 | 155 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 115 | 155 |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 36 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 27 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 1 068 | 590 |
| Varulager m.m. | 120 | 87 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 120 | 87 |
| Kortfristiga fordringar | 756 | 447 |
| Kundfordringar | 43 | 48 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 667 | 236 |
| Övriga fordringar | 34 | 137 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 26 |
| Kassa och bank | 192 | 56 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 210 | 781 |
| Eget kapital | −345 | 27 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −370 | 2 |
| Balanserat resultat | 2 | 0 |
| Årets resultat | −372 | 2 |
| Långfristiga skulder | 133 | 478 |
| Skulder till kreditinstitut | 133 | 178 |
| Checkräkningskredit | – | 300 |
| Kortfristiga skulder | 1 421 | 276 |
| Leverantörsskulder | 1 326 | 250 |
| Övriga skulder | 86 | 16 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 10 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – |
| Medel att disponera | – | 2 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 |
| Årets inköp | – | 47 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 11 |
| Årets avskrivningar | 9 | 11 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | 200 |
| Ackumulerade avskrivningar | 85 | 45 |
| Årets avskrivningar | 40 | 45 |
Om bolaget
- Adress
- Stenserydsvägen 14, 598 91 VIMMERBY
- Registrerat
- 2020-11-11
Verksamhet enligt registret
Sälja, montera solpaneler, laddstolpar och byggnadssnickeri, takläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Kalmar Län, Vimmerby Kommun registrerades år 2020 och bedriver sedan dess handel och montering av solpaneler och laddstolpar samt byggnadssnickeri och takläggning. Bolagets egna kapital är förbrukat, ingen kontrollbalansräkning är upprättad.
Väsentliga händelser
Omsättningen har ökat markant under detta andra år. Omsättningsökningen beror till största del av att verksamheten har varit igång hela året (förra året uppstartsår).
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.