Start › Dalarnas län › Falun
Stora Enso Bergskog 2 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 24 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 26 | 24 | 45 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 26 | 24 | 45 | 33 |
| Rörelseresultat | 10 | −26 | −24 | −45 | −33 |
| Finansiella poster | 0 | 9 | 7 | 159 | 156 500 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −35 | 155 805 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 10 | 9 | 194 | 695 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | −16 | −17 | 115 | 156 466 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 12 | 13 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 12 | 13 | – | – |
| Resultat före skatt | 10 | −4 | −4 | 115 | 156 466 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 0 | 0 | 32 | 142 |
| Årets resultat | 7 | −5 | −5 | 83 | 156 324 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 524 | 930 | 909 | 887 | 156 511 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 35 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 35 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 524 | 930 | 909 | 887 | 156 476 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 12 | 14 | 0 | 156 078 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 12 | 13 | 0 | 155 781 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 297 |
| Kassa och bank | 524 | 918 | 895 | 887 | 398 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 524 | 930 | 909 | 887 | 156 511 |
| Eget kapital | 520 | 513 | 518 | 523 | 156 359 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 495 | 488 | 493 | 498 | 156 334 |
| Balanserat resultat | 488 | 493 | 498 | 415 | 10 |
| Årets resultat | 7 | −5 | −5 | 83 | 156 324 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 416 | 390 | 364 | 152 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 406 | 348 | 180 | – |
| Skatteskulder | 3 | 1 | 32 | 174 | 142 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 156 334 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-11-05 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 35 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 35 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 35 | 0 | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 2020-11-06
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva handel med aktiebolag verksamma inom ägande och förvaltning i huvudsak skogsfastigheter och eller vindkraftstillgångar samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva handel med aktiebolag verksamma inom ägande och förvaltning i huvudsak skogsfastigheter och eller vindkraftstillgångar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stora Enso Skog AB med säte i Falun
Visa källuppgift
Not 4 Uppgifter om moderföretag Stora Enso Bergskog 2 AB med säte i Falun, är ett helägt dotterföretag till Stora Enso Skog AB med säte i Falun (org.nr 556009-5589). Stora Enso Oyj (org. nr 1039050-8) med säte i Helsingfors, Finland, är moderföretag i den största koncernen där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning för hela konc
Direkta dotterföretag
-
Primaskog 5 AB
Visa källuppgift
under räkenskapsåret Företaget har under året förvärvat det helägda dotterföretaget Primaskog 9 AB, org nr 559281-4767. Företaget har under året förvärvat och avyttrat de helägda dotterföretagen Primaskog 5 AB org nr 559281-4973, Primaskog 6 AB org nr 559281-4940, Primaskog 7 AB org nr 559281-4957 och Primaskog 8 AB org nr 559281-4759.
-
Primaskog 6 AB
Visa källuppgift
under räkenskapsåret Företaget har under året förvärvat det helägda dotterföretaget Primaskog 9 AB, org nr 559281-4767. Företaget har under året förvärvat och avyttrat de helägda dotterföretagen Primaskog 5 AB org nr 559281-4973, Primaskog 6 AB org nr 559281-4940, Primaskog 7 AB org nr 559281-4957 och Primaskog 8 AB org nr 559281-4759.
-
Primaskog 7 AB
Visa källuppgift
under räkenskapsåret Företaget har under året förvärvat det helägda dotterföretaget Primaskog 9 AB, org nr 559281-4767. Företaget har under året förvärvat och avyttrat de helägda dotterföretagen Primaskog 5 AB org nr 559281-4973, Primaskog 6 AB org nr 559281-4940, Primaskog 7 AB org nr 559281-4957 och Primaskog 8 AB org nr 559281-4759.
-
Primaskog 8 AB
Visa källuppgift
under räkenskapsåret Företaget har under året förvärvat det helägda dotterföretaget Primaskog 9 AB, org nr 559281-4767. Företaget har under året förvärvat och avyttrat de helägda dotterföretagen Primaskog 5 AB org nr 559281-4973, Primaskog 6 AB org nr 559281-4940, Primaskog 7 AB org nr 559281-4957 och Primaskog 8 AB org nr 559281-4759.