Start › Stockholms län › Stockholm
Vallin Video AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 620 | 758 | 884 | 1 187 | 1 717 |
| Nettoomsättning | 619 | 753 | 880 | 1 187 | 1 717 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 5 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 706 | 794 | 894 | 1 056 | 1 232 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 31 | 145 | 78 |
| Övriga externa kostnader | 109 | 79 | 70 | 83 | 435 |
| Personalkostnader | 597 | 714 | 793 | 828 | 719 |
| Rörelseresultat | −86 | −36 | −10 | 132 | 485 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −86 | −35 | −10 | 132 | 485 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 121 | −121 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 121 | −121 |
| Resultat före skatt | −86 | −35 | −10 | 253 | 363 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 52 | 78 |
| Årets resultat | −86 | −35 | −10 | 200 | 286 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 185 | 239 | 260 | 825 | 983 |
| Omsättningstillgångar | 185 | 239 | 260 | 825 | 983 |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 92 | 141 | 209 | 343 |
| Kundfordringar | 88 | 80 | 0 | 132 | 343 |
| Övriga fordringar | 15 | 12 | 61 | 78 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 0 | 80 | – | – |
| Kassa och bank | 80 | 147 | 119 | 616 | 640 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 185 | 239 | 260 | 825 | 983 |
| Eget kapital | 110 | 196 | 231 | 441 | 311 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 85 | 171 | 206 | 416 | 286 |
| Balanserat resultat | 171 | 206 | 216 | 216 | 0 |
| Årets resultat | −86 | −35 | −10 | 200 | 286 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 121 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 121 |
| Kortfristiga skulder | 76 | 43 | 29 | 384 | 551 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 33 | 94 |
| Skatteskulder | – | 0 | 4 | 82 | 78 |
| Övriga skulder | 76 | 43 | 24 | 269 | 379 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | 70 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 286 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under föregående räkenskapsår så hyrdes det in personal till projekt men under 2022 har dessa projekt varit färre som därmed resulterar i den minskade nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HJALMAR SÖDERBERGS VÄG 4 LGH 1303, 112 14 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-11-03
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget erbjuder tjänster inom produktion av film, video och TV-program samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5763-2630
- Vallin Video AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-25
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget erbjuder tjänster inom produktion av film, video och TV-program. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.