Start › Stockholms län › Stockholm
Stenhus Fastigheter 4 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 216 | 3 255 | 25 888 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 216 | 3 255 | 25 888 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 160 | 3 150 | 24 686 | 4 534 |
| Övriga externa kostnader | 2 160 | 3 150 | 24 686 | 4 534 |
| Rörelseresultat | 56 | 105 | 1 202 | −4 534 |
| Finansiella poster | 0 | 70 000 | −2 017 | −777 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 70 000 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 14 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 032 | 777 |
| Resultat efter finansiella poster | 56 | 70 105 | −815 | −5 311 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −104 | 3 200 | 850 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 850 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 104 | −3 200 | 0 |
| Resultat före skatt | 56 | 70 001 | 2 385 | −4 461 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 0 | 11 | 0 |
| Årets resultat | 48 | 70 001 | 2 374 | −4 461 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 637 755 | 2 282 948 | 2 106 076 | 2 093 517 |
| Anläggningstillgångar | 2 096 333 | 2 096 333 | 2 106 037 | 2 089 272 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 096 333 | 2 096 333 | 2 106 037 | 2 089 272 |
| Andelar i koncernföretag | 2 096 333 | 2 096 333 | 2 106 037 | 2 088 422 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 850 |
| Omsättningstillgångar | 541 422 | 186 615 | 39 | 4 245 |
| Kortfristiga fordringar | 541 422 | 186 615 | 39 | 4 191 |
| Fordringar hos koncernföretag | 541 421 | 186 580 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 35 | 39 | 4 191 |
| Kassa och bank | – | – | 0 | 54 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 637 754 | 2 282 948 | 2 106 076 | 2 093 517 |
| Eget kapital | 2 119 595 | 2 119 547 | 2 049 546 | 968 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 119 570 | 2 119 522 | 2 049 521 | 943 |
| Balanserat resultat | 2 119 522 | 2 049 521 | 2 047 147 | 5 404 |
| Årets resultat | 48 | 70 001 | 2 374 | −4 461 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 2 079 762 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 2 079 762 |
| Kortfristiga skulder | 518 159 | 163 401 | 56 530 | 12 787 |
| Skulder till koncernföretag | 518 145 | 163 382 | 46 668 | 6 370 |
| Skatteskulder | 8 | 11 | 11 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 4 185 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 8 | 5 666 | 6 417 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 2 046 204 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Fastigheter 4 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Fastigheter 4 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Fastigheter 4 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Fastigheter 4 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Fastigheter 4 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Fastigheter 4 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Fastigheter 4 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Fastigheter 4 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Fastigheter 4 AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Fastigheter 4 ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Fastigheter 4 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Fastigheter 4 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 096 333 | 2 096 333 | 2 106 037 | 2 088 422 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 17 615 | 2 088 422 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 9 704 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 850 | 160 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 850 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 160 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −850 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-11-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5669-6800
- Stenhus Fastigheter 4 AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-04-30)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-05-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.