Start › Västra Götalands län › Olofstorp
Havarc AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 982 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 982 |
| Rörelsekostnader | 12 | 96 | 106 | 140 | 257 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 1 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 90 | 100 | 128 | 224 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 5 | 19 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | −12 | −96 | −106 | −140 | 725 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −96 | −108 | −140 | 724 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 42 | 138 | −180 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 42 | 138 | −180 |
| Resultat före skatt | −12 | −96 | −66 | −2 | 544 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 117 |
| Årets resultat | −12 | −96 | −66 | −2 | 427 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 | 8 | 109 | 321 | 813 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 7 | 13 | 20 | 26 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 13 | 20 | 26 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 7 | 13 | 20 | 26 |
| Omsättningstillgångar | 8 | 1 | 95 | 301 | 786 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 9 | 138 | 10 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 9 | 138 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 10 |
| Kassa och bank | 8 | 1 | 86 | 163 | 776 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 | 8 | 109 | 321 | 813 |
| Eget kapital | −94 | −82 | 14 | 80 | 452 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −119 | −107 | −11 | 55 | 427 |
| Balanserat resultat | −107 | −11 | 55 | 57 | – |
| Årets resultat | −12 | −96 | −66 | −2 | 427 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 42 | 180 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 42 | 180 |
| Långfristiga skulder | 44 | 44 | 49 | 68 | 30 |
| Övriga skulder | 44 | 44 | 49 | 68 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 45 | 45 | 131 | 150 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 5 | 8 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 110 | 113 |
| Övriga skulder | 57 | 45 | 45 | 16 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 25 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 55 | 427 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsförändringen beror på att företagsledaren tagit en anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 33 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 26 | 20 | 13 | 7 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRSARÅSVÄGEN 24, 424 71 OLOFSTORP
- Registrerat
- 2020-10-23
- Bransch
- Arkitektverksamhet
Verksamhet enligt registret
Verksamheten ska vara ett multidisciplinärt arkitektverksamhet som främst ritar byggnader och inredning. Även design av produkter såsom möbler till inredningar och grafiskt formgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5567-9880
- Havarc AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Göteborg, bedriver multidisciplinär arkitektverksamhet som ritar byggnader och inredning, samt design av inredningsprodukter och grafisk formgivning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.