Start › Stockholms län › Stockholm
Wahren Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 124 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 124 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 2 | 13 | 1 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 1 | 12 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 1 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 124 | −2 | −13 | −1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | 720 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 720 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | −2 | −13 | −1 | 720 |
| Bokslutsdispositioner | −31 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −31 | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 93 | −2 | −13 | −1 | 720 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 74 | −2 | −13 | −1 | 720 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 832 | 608 | 581 | 744 | 1 082 |
| Anläggningstillgångar | 712 | 592 | 564 | 541 | 200 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 712 | 592 | 564 | 541 | 200 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 707 | 592 | 564 | 541 | 200 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 119 | 16 | 18 | 203 | 882 |
| Kassa och bank | 119 | 16 | 18 | 203 | 882 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 832 | 608 | 581 | 744 | 1 082 |
| Eget kapital | 653 | 579 | 581 | 744 | 745 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Reservfond | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 628 | 554 | 556 | 719 | 720 |
| Balanserat resultat | 554 | 556 | 569 | 720 | 0 |
| Årets resultat | 74 | −2 | −13 | −1 | 720 |
| Obeskattade reserver | 31 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 31 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 129 | 29 | – | 0 | 337 |
| Övriga skulder | 129 | 29 | – | 0 | 337 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 19 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 150 | 184 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 720 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 0 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 0 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 707 | 592 | 564 | 541 | 200 |
| Årets inköp | 115 | 29 | 23 | 341 | 628 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | 0 | 1 348 |
| Omklassificeringar | – | 0 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BONDEGATAN 29, 116 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-10-23
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta aktier.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm och syftar till att samla ägande och förvaltning av aktier i i huvudsakonoterade bolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.