Start › Hallands län › Kungsbacka
Sund In Väst AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 653 | 406 | 257 | 362 | 82 | 0 |
| Nettoomsättning | 653 | 356 | 225 | 362 | 82 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 32 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 651 | 462 | 570 | 1 057 | 249 | 29 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 14 | 268 | 81 | – |
| Övriga externa kostnader | 217 | 46 | 147 | 275 | 76 | 29 |
| Personalkostnader | 381 | 360 | 296 | 505 | 60 | – |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 53 | 50 | 2 | 31 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 63 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 | −56 | −313 | −695 | −167 | −29 |
| Finansiella poster | −2 | 5 | −10 | 115 | 2 086 | 966 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 117 | 2 086 | 966 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 6 | 10 | 0 | 1 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 4 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −51 | −323 | −580 | 1 920 | 936 |
| Resultat före skatt | 0 | −51 | −323 | −580 | 1 920 | 936 |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −51 | −323 | −582 | 1 920 | 936 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 333 | 1 313 | 1 303 | 2 015 | 2 552 | 971 |
| Anläggningstillgångar | 1 108 | 1 161 | 214 | 33 | 614 | 69 |
| Materiella anläggningstillgångar | 108 | 161 | 214 | 18 | 598 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 102 | 151 | 201 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 6 | 10 | 14 | 18 | 598 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 0 | 16 | 16 | 69 |
| Andelar i intresseföretag | 1 000 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 0 | 16 | 16 | 69 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 1 000 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 225 | 152 | 1 088 | 1 982 | 1 939 | 902 |
| Kortfristiga fordringar | 169 | 114 | 21 | 434 | 258 | – |
| Kundfordringar | 0 | 63 | 21 | 172 | 103 | – |
| Övriga fordringar | 21 | 1 | 0 | 105 | 155 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 148 | 50 | 0 | 157 | – | – |
| Kassa och bank | 56 | 39 | 1 067 | 1 548 | 1 681 | 902 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 333 | 1 313 | 1 303 | 2 015 | 2 552 | 971 |
| Eget kapital | 1 204 | 1 204 | 1 255 | 1 731 | 2 501 | 961 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 179 | 1 179 | 1 230 | 1 706 | 2 476 | 936 |
| Balanserat resultat | 1 179 | 1 230 | 1 552 | 2 288 | 556 | – |
| Årets resultat | 0 | −51 | −323 | −582 | 1 920 | 936 |
| Kortfristiga skulder | 129 | 109 | 48 | 284 | 51 | 10 |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 3 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga skulder | 128 | 103 | 33 | 263 | 41 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 12 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | 188 | 380 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 706 | 2 476 | 936 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på att företaget nu bedriver stadigvarande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årets omsättning har ökar p.g.a. högre efterfrågan på konsulttjänsten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årets omsättning har minskat pga mindre efterfrågan på konsulttjänsten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årets omsättning har ökat pga större efterfrågan på konsulttjänsten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 0 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 0 |
| Årets inköp | 1 000 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-10-23 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 69 | 69 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 14 566 | – | 104 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | 0 | – | 0 | – | 53 | – | 34 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 16 | 16 | 16 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | – | 16 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 630 | 630 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 20 | – | 0 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – | 630 | – | −630 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 14 | 10 | 6 | 6 | 2 | 2 | 31 | 31 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | – | 4 | – | 2 | – | 31 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | – | 31 | – | 0 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 247 | 247 | 247 | 247 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 247 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 145 | 95 | 46 | 46 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 49 | 49 | – | 46 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MELLANVÄGEN 9, 434 91 KUNGSBACKA
- Registrerat
- 2020-10-23
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier. Bolaget skall utveckla, tillverka och sälja marina produkter. Bolaget skall även driva konsult verksamhet inom försäljning och it.
Bankgironummer
- 5566-7786
- Sund In Väst AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kungsbacka
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget säljer konsulttjänster till intressebolag, och ska därutöver äga och förvalta aktier. Företaget har sitt säte i Kungsbacka .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.