Start › Stockholms län › Lidingö
Maddae AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 |
| Rörelsekostnader | 0 | 5 | 5 | 10 | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 5 | 5 | 10 | – |
| Rörelseresultat | 0 | −5 | −5 | −10 | 0 |
| Finansiella poster | 9 383 | 12 444 | 14 178 | 1 516 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 9 466 | 12 731 | 14 178 | 1 516 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 83 | 288 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 383 | 12 439 | 14 173 | 1 506 | 0 |
| Resultat före skatt | 9 383 | 12 439 | 14 173 | 1 506 | 0 |
| Årets resultat | 9 383 | 12 439 | 14 173 | 1 506 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 41 180 | 31 715 | 19 052 | 4 874 | 1 548 |
| Anläggningstillgångar | 36 013 | 28 038 | 19 038 | 3 337 | 1 528 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 36 013 | 28 038 | 19 038 | 3 337 | 1 528 |
| Andelar i intresseföretag | 3 438 | 3 438 | 3 438 | 3 337 | 1 528 |
| Andra långfristiga fordringar | 32 575 | 24 600 | 15 600 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 167 | 3 677 | 14 | 1 536 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 167 | 3 677 | 14 | 1 536 | 20 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 41 180 | 31 715 | 19 052 | 4 874 | 1 548 |
| Eget kapital | 40 858 | 31 476 | 19 037 | 4 864 | 1 548 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 40 833 | 31 451 | 19 012 | 4 839 | 1 523 |
| Balanserat resultat | 31 451 | 19 012 | 4 839 | 3 332 | 1 523 |
| Årets resultat | 9 383 | 12 439 | 14 173 | 1 506 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 322 | 239 | 15 | 10 | – |
| Skatteskulder | 302 | 219 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 15 | 10 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 1 810 | 1 523 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-10-21 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 438 | 3 438 | 3 438 | 3 337 | 1 528 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 101 | 1 810 | 1 528 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 575 | 24 600 | 15 600 | 0 |
| Årets inköp | 7 975 | 9 000 | 15 600 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- RINGVÄGEN 46, 181 51 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2020-10-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.