Start › Stockholms län › Solna
Livi Fastigheter Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 180 | 2 347 | 533 |
| Övriga externa kostnader | 180 | 2 347 | 533 |
| Rörelseresultat | −180 | −2 347 | −533 |
| Finansiella poster | −8 520 | 105 858 | 9 809 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 160 000 | 10 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 41 | 605 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 561 | 4 747 | 191 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 700 | 103 511 | 9 276 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 841 | – |
| Resultat före skatt | −8 700 | 101 670 | 9 276 |
| Årets resultat | −8 700 | 101 670 | 9 276 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 266 086 | 176 311 | 43 398 |
| Anläggningstillgångar | 265 086 | 175 978 | 43 060 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 265 086 | 175 978 | 43 060 |
| Andelar i koncernföretag | 216 978 | 175 978 | 26 200 |
| Fordringar hos koncernföretag | 48 108 | 0 | 16 860 |
| Omsättningstillgångar | 1 000 | 333 | 338 |
| Kortfristiga fordringar | 992 | 329 | 332 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 329 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 663 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | – | – | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 266 086 | 176 311 | 43 398 |
| Eget kapital | 102 271 | 110 971 | 9 301 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 102 246 | 110 946 | 9 276 |
| Balanserat resultat | 110 946 | 9 276 | – |
| Årets resultat | −8 700 | 101 670 | 9 276 |
| Långfristiga skulder | 154 829 | 56 411 | 33 907 |
| Skulder till kreditinstitut | 70 750 | 36 850 | 6 500 |
| Skulder till koncernföretag | 51 624 | 17 596 | 12 755 |
| Skulder till intresseföretag | 32 455 | 0 | – |
| Övriga skulder | 0 | 1 965 | 14 651 |
| Kortfristiga skulder | 8 986 | 8 929 | 191 |
| Skulder till koncernföretag | 1 841 | 6 341 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 146 | 2 588 | 191 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Företagets verksamhet är att äga och förvalta andelar i dotterföretag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Livi Fastigheter Holding AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Livi Fastigheter Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Livi Fastigheter Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 266 978 | 225 978 | 26 200 |
| Årets inköp | 41 000 | 199 777 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 50 000 | 50 000 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 50 000 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 108 | 0 | 16 860 |
| Årets inköp | 48 108 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 16 860 | – |
Om bolaget
- Adress
- EVENEMANGSGATAN 17, 169 79 SOLNA
- Registrerat
- 2020-10-20
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2024-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.