Start › Uppsala län › Uppsala
HaLaCore Pharma AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 084 | 138 | 135 | 3 255 | 282 |
| Nettoomsättning | 1 084 | 138 | 135 | 3 255 | 282 |
| Rörelsekostnader | 250 | 127 | 46 | 89 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 250 | 127 | 46 | 89 | 43 |
| Rörelseresultat | 834 | 11 | 89 | 3 166 | 239 |
| Finansiella poster | 211 | −222 | −323 | −310 | −160 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 210 | 184 | −360 | 27 | 355 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 3 | 1 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 389 | −35 | 334 | 511 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 21 | 1 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 044 | −212 | −233 | 2 856 | 79 |
| Resultat före skatt | 1 044 | −212 | −233 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 163 | – | 0 | 659 | 122 |
| Årets resultat | 882 | −212 | −233 | 2 197 | −43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 704 | 1 139 | 2 443 | 3 896 | 3 736 |
| Anläggningstillgångar | 1 607 | 927 | 1 619 | 3 542 | 2 235 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 607 | 927 | 1 619 | 3 542 | 2 235 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 607 | 927 | 1 619 | 3 542 | 2 235 |
| Omsättningstillgångar | 97 | 212 | 825 | 354 | 1 500 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 66 | 41 | 136 | 1 331 |
| Kundfordringar | 30 | 23 | 30 | 15 | 19 |
| Övriga fordringar | 3 | 44 | 11 | 121 | 1 312 |
| Kassa och bank | 64 | 146 | 784 | 218 | 169 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 704 | 1 139 | 2 443 | 3 896 | 3 736 |
| Eget kapital | 1 553 | 1 072 | 1 983 | 3 217 | 2 320 |
| Bundet eget kapital | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 1 523 | 1 042 | 1 953 | 3 187 | 2 290 |
| Balanserat resultat | 642 | 1 253 | 2 187 | 990 | 2 333 |
| Årets resultat | 882 | −212 | −233 | 2 197 | −43 |
| Kortfristiga skulder | 151 | 68 | 460 | 679 | 1 416 |
| Leverantörsskulder | 0 | 46 | 0 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | 134 | 0 | 438 | 666 | 1 393 |
| Övriga skulder | 4 | 0 | 12 | 0 | 13 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 22 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 400 | 700 | 1 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 187 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 613 | 2 126 | 2 429 | 4 387 | 4 387 | 2 747 | 2 747 | 0 |
| Årets inköp | 600 | 150 | 0 | – | 3 200 | – | 5 500 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 113 | 453 | 1 958 | – | 1 560 | – | 2 753 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 006 | 1 199 | 810 | 845 | 845 | 511 | 511 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 389 | 0 | – | 334 | – | 511 | – |
| Återförda nedskrivningar | 194 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÄBYGATAN 17, 752 39 UPPSALA
- Registrerat
- 2020-10-19
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Forsknings och utvecklingsverksamhet samt konsultverksamhet inom life science-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5567-8627
- HaLaCore Pharma AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Uppsala.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-06
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är forsknings och utvecklingsverksamhet samt konsultverksamhet inom life science-branschen.
Väsentliga händelser
Konsultverksamhet bedrevs kontinuerligt under verksamhetsåret. Under året ingick även Halacore Pharma AB ett avtal om forskningsutveckling med möjlighet till en överlåtelseoption av intellektuell egendom med ett forskande läkemedelsföretag och erhöll därmed en förskottsbetalning. Arbetet med avtalet och ingående komponenter belastade till viss del resultatet för helåret 2025.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.