Start › Dalarnas län › Gagnef
Remsle of Sweden AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 299 | 554 | 833 | 557 | 444 | – |
| Nettoomsättning | 299 | 554 | 833 | 557 | 444 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 269 | 585 | 807 | 530 | 478 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 140 | – | 390 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 318 | – | 316 | 102 | – |
| Övriga externa kostnader | 119 | 247 | 378 | 203 | 371 | – |
| Personalkostnader | 0 | 9 | 27 | 0 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 11 | 11 | 11 | 6 | – |
| Rörelseresultat | 30 | −31 | 26 | 27 | −34 | – |
| Finansiella poster | −29 | −34 | −42 | −25 | −34 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 29 | 35 | 43 | 25 | 34 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −65 | −16 | 3 | −68 | – |
| Resultat före skatt | 0 | −65 | −16 | 3 | −68 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −65 | −16 | 2 | −68 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 106 | 2 306 | 2 648 | 1 375 | 1 197 | – |
| Anläggningstillgångar | 6 | 17 | 28 | 39 | 50 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 | 17 | 28 | 39 | 50 | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 6 | 17 | 28 | 39 | 50 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 100 | 2 289 | 2 621 | 1 337 | 1 148 | – |
| Varulager m.m. | 2 090 | 2 228 | 2 403 | 1 162 | 1 044 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 090 | 2 228 | 2 403 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 1 162 | 1 044 | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 55 | 25 | 86 | 42 | – |
| Kundfordringar | 2 | 13 | 10 | 87 | 3 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 3 | 2 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 31 | 4 | −2 | 29 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 11 | 8 | 0 | 9 | – |
| Kassa och bank | 0 | 6 | 193 | 88 | 62 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 106 | 2 306 | 2 648 | 1 375 | 1 197 | – |
| Eget kapital | 253 | 252 | 317 | 334 | 332 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 203 | 202 | 267 | 284 | 282 | – |
| Överkursfond | – | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 202 | 267 | 284 | 350 | 350 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −65 | −16 | −66 | −68 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 360 | 457 | 607 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | – | 360 | 257 | 479 | – |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 200 | 129 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 854 | 2 054 | 1 971 | 584 | 259 | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 240 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 137 | 179 | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | 0 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 0 | 411 | 81 | 148 | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 567 | 1 557 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 139 | 77 | 1 559 | 502 | 111 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | 0 | – | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 400 | 400 | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 400 | 400 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 0 | 350 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen av omsättningen beror på kännedom om varumärket har ökat på marknaden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 3 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 0 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-10-14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 49 | 39 | 28 | 17 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 11 | 11 | 11 | 6 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÅDA 37, 785 30 GAGNEF
- Registrerat
- 2020-10-15
- Bransch
- Partihandel med kläder och skodon
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utveckla och sälja friluftskläder och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5561-3400
- Remsle of Sweden AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-22
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska utveckla och sälja friluftskläder och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Sollefteå.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Eldpost Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Eldpost Holding AB; Organisationsnummer=559274-8866; ForetagetsSate=Stockholm
-
Eldpost Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Eldpost Holding AB; Organisationsnummer=559274-8866; ForetagetsSate=Stockholm
-
Eldpost Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Eldpost Holding AB; Organisationsnummer=559274-8866; ForetagetsSate=Stockholm
-
Eldpost Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Eldpost Holding AB; Organisationsnummer=559274-8866; ForetagetsSate=Stockholm
-
Eldpost Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Eldpost Holding AB, orgnr: 559274-8866