Genomsyn

Start › Östergötlands län › Norrköping

C-Solution Sweden AB

559274-7918AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
45 tkr
Årets resultat 2025
35 tkr
Eget kapital 2025
311 tkr

Utveckling2 räkenskapsår

20222022: 2,0 %2,0 %20212021: 11,0 %11,0 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 7422 2232 9022 0832 226
Nettoomsättning 2 6642 2182 8832 0732 221
Övriga rörelseintäkter 78519115
Rörelsekostnader 2 6942 0812 6822 1602 106
Råvaror och förnödenheter –––909934
Handelsvaror 1 2318801 150––
Övriga externa kostnader 492335600445539
Personalkostnader 895789845724575
Av- och nedskrivningar 7577888258
Övriga rörelsekostnader 11010
Rörelseresultat 49141219−77120
Finansiella poster −4−8−31−33−34
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 01012
Räntekostnader och liknande resultatposter 49313436
Resultat efter finansiella poster 45133188−11086
Bokslutsdispositioner –0−28––
Resultat före skatt 45133160––
Skatt på årets resultat 10284020
Årets resultat 35105156−11066

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 879805903784845
Anläggningstillgångar 95170151323263
Materiella anläggningstillgångar 95170151323241
Maskiner och andra tekniska anläggningar 84117536781
Inventarier, verktyg och installationer 115398256160
Finansiella anläggningstillgångar –––022
Andra långfristiga värdepappersinnehav –––022
Omsättningstillgångar 784635752462583
Varulager m.m. 32461093950
Råvaror och förnödenheter 3246383950
Förskott till leverantörer –071––
Kortfristiga fordringar 616446234279200
Kundfordringar 4663038873111
Fordringar hos koncernföretag 373737370
Övriga fordringar 2914217444
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8592798645
Kassa och bank –––144333
EGET KAPITAL OCH SKULDER 879805903784845
Eget kapital 3112771721691
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 286252147−966
Balanserat resultat 252147−91010
Årets resultat 35105156−11066
Obeskattade reserver 282828––
Långfristiga skulder –0144387344
Skulder till kreditinstitut –0448744
Övriga skulder –0100300300
Kortfristiga skulder 539500559382410
Skulder till kreditinstitut 044486441
Förskott från kunder 116023234
Leverantörsskulder 142658643256
Skulder till koncernföretag 1851851811380
Skatteskulder 47003
Övriga skulder 1461111918614
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5228302778

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post20252024202320222021
Tillfört aktieägartillskott –––35–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Bolaget bedriver reklam- och tryckeriverksamhet. Bolaget förväntas bedriva verksamheten vidare med samma inriktning under kommande räkenskapsår.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för C-Solution Sweden AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C-Solution Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till C-Solution Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2024

Verksamhetens art och inriktning

Information om verksamheten Bolaget bedriver reklam- och tryckeriverksamhet. Bolaget förväntas bedriva verksamheten vidare med samma inriktning under kommande räkenskapsår.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för C-Solution Sweden AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C-Solution Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till C-Solution Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2022

Verksamhetens art och inriktning

Företaget bedriver reklam- och tryckeriverksamhet.

Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för C-Solution Sweden AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C-Solution Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till C-Solution Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2022-12-312022-01-012021-12-312020-10-02
Anskaffningsvärde 022220
Årets inköp 0–6–
Försäljningar och utrangeringar 22–5–
Omklassificeringar 0–21–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312022-01-012021-12-312020-10-02
Anskaffningsvärde 2272272273682042040
Årets inköp 0023164–204–
Försäljningar och utrangeringar 00164––––
Ackumulerade avskrivningar 21617412811244440
Årets avskrivningar 42457468–44–
Återförda avskrivningar 0057––––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312022-01-012021-12-312020-10-02
Anskaffningsvärde 190190959595950
Årets inköp 095–0–95–
Ackumulerade avskrivningar 10673422814140
Årets avskrivningar 3331–14–14–

Om bolaget

Adress
MALMGATAN 16, 602 23 NORRKÖPING
Registrerat
2020-10-02
Bransch
Tryckning av böcker och övriga trycksaker

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva reklam- och tryckeriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5554-2666
C-Solution Sweden AB
kontrollerat 2026-10-20

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K3
Säte
Norrköping
Revision
Ja (2026-06-25)
Årsstämma
2026-06-26
Programvara
Wolters Kluwer Capego