Start › Värmlands län › Deje
NSHT AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 615 | 3 091 | 2 193 | 6 456 | 3 288 |
| Nettoomsättning | 5 599 | 3 053 | 2 180 | 6 407 | 3 288 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 38 | 14 | 48 | – |
| Rörelsekostnader | 5 629 | 3 326 | 2 542 | 5 882 | 3 210 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 239 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 308 | 2 419 | 1 523 | 4 549 | 2 336 |
| Övriga externa kostnader | 346 | 231 | 339 | 563 | 275 |
| Personalkostnader | 679 | 626 | 588 | 676 | 531 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 50 | 74 | 74 | 68 |
| Övriga rörelsekostnader | 24 | – | 19 | 20 | – |
| Rörelseresultat | −14 | −235 | −349 | 574 | 78 |
| Finansiella poster | −8 | −26 | −6 | −3 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 27 | 6 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −261 | −355 | 571 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 158 | −158 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 141 | −141 | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 17 | −17 | – |
| Resultat före skatt | −22 | −261 | −197 | 412 | 75 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 87 | 17 |
| Årets resultat | −22 | −261 | −197 | 325 | 58 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 389 | 643 | 546 | 998 | 714 |
| Anläggningstillgångar | 54 | 87 | 154 | 227 | 301 |
| Materiella anläggningstillgångar | 54 | 87 | 154 | 227 | 301 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 54 | 87 | 154 | 227 | 301 |
| Omsättningstillgångar | 334 | 556 | 393 | 771 | 413 |
| Varulager m.m. | 159 | 143 | 260 | 199 | 222 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 159 | 143 | 260 | 199 | 222 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 412 | 129 | 398 | 128 |
| Kundfordringar | 0 | 399 | 127 | 396 | 128 |
| Övriga fordringar | 10 | 10 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 3 | 3 | 3 | – |
| Kassa och bank | 155 | 1 | 4 | 173 | 62 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 389 | 643 | 546 | 998 | 714 |
| Eget kapital | 13 | 13 | 212 | 408 | 83 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −12 | −12 | 187 | 383 | 58 |
| Balanserat resultat | 10 | 187 | 383 | 58 | – |
| Årets resultat | −22 | −261 | −197 | 325 | 58 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 158 | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 141 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 17 | – |
| Långfristiga skulder | 139 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 139 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 237 | 630 | 335 | 432 | 630 |
| Checkräkningskredit | – | 158 | 186 | – | – |
| Förskott från kunder | – | 0 | 5 | – | – |
| Leverantörsskulder | 167 | 327 | 3 | 270 | 20 |
| Skatteskulder | 7 | 7 | 63 | 82 | 6 |
| Övriga skulder | 63 | 138 | 67 | 69 | 583 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 11 | 11 | 21 |
| Ställda säkerheter | – | 215 | 215 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | 215 | 215 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 383 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 22 | 63 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget under förra räkenskapsåret påverkats av en vikande efterfrågan, på grund av tuffa marknadsförutsättningar som blev av stigande inflation och oro, i samband med de världskonflikger som blossade upp. Under detta året har omsättningen dock igen ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 330 | 330 | 369 | 369 | 369 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 369 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 39 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 275 | 242 | 215 | 141 | 68 |
| Årets avskrivningar | 33 | 50 | 74 | 74 | 68 |
| Återförda avskrivningar | – | 23 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HAGEN 6, 669 91 DEJE
- Registrerat
- 2020-09-25
- Bransch
- Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
Verksamhet enligt registret
Partihandel, konsultationer och agentur av bild och ljudprodukter samt installation av hembioanläggningar
Bankgironummer
- 5570-5222
- NSHT AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ägnar sig åt partihandel, konsultationer och agentur av bild- och ljudprodukter samt installation av hembioanläggningar. Företaget har sitt säte i Deje, Forshaga.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.