Ri-bro Måleri AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 870 | 2 912 | 2 617 | 2 658 | 3 250 |
| Nettoomsättning | 2 820 | 2 889 | 2 549 | 2 638 | 3 219 |
| Övriga rörelseintäkter | 50 | 23 | 68 | 19 | 31 |
| Rörelsekostnader | 2 483 | 2 555 | 2 198 | 2 458 | 2 709 |
| Råvaror och förnödenheter | 504 | 460 | 429 | 665 | 590 |
| Övriga externa kostnader | 478 | 563 | 482 | 501 | 495 |
| Personalkostnader | 1 501 | 1 532 | 1 288 | 1 292 | 1 624 |
| Rörelseresultat | 387 | 357 | 418 | 200 | 540 |
| Finansiella poster | 21 | 11 | 6 | 2 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 21 | 11 | 7 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | −2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 408 | 368 | 424 | 202 | 541 |
| Resultat före skatt | 408 | 368 | 424 | 202 | 541 |
| Skatt på årets resultat | 95 | 76 | 93 | 51 | 116 |
| Årets resultat | 313 | 292 | 331 | 151 | 425 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 624 | 1 317 | 1 071 | 883 | 655 |
| Omsättningstillgångar | 1 624 | 1 317 | 1 071 | 883 | 655 |
| Kortfristiga fordringar | 357 | 497 | 480 | 620 | 484 |
| Kundfordringar | 209 | 235 | 284 | 404 | 350 |
| Övriga fordringar | 148 | 261 | 196 | 216 | 134 |
| Kassa och bank | 1 266 | 820 | 591 | 263 | 171 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 624 | 1 317 | 1 071 | 883 | 655 |
| Eget kapital | 1 388 | 1 074 | 883 | 552 | 450 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 363 | 1 049 | 858 | 527 | 425 |
| Balanserat resultat | 1 049 | 758 | 527 | 375 | – |
| Årets resultat | 313 | 292 | 331 | 151 | 425 |
| Kortfristiga skulder | 236 | 242 | 188 | 331 | 205 |
| Leverantörsskulder | 25 | 39 | 0 | 40 | 51 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | 36 |
| Övriga skulder | 75 | 80 | 75 | 67 | 73 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 136 | 124 | 113 | 217 | 46 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | – | 50 |
| Medel att disponera | – | – | – | 527 | 425 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BERITTA GURRISGATAN 1 B, 217 53 MALMÖ
- Registrerat
- 2020-09-23
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5549-2953
- Ri-bro Måleri AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.