Start › Stockholms län › Stockholm
Toby App Production AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 272 | 1 519 | 687 | 172 | 0 |
| Nettoomsättning | 54 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 186 | 200 | 232 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 329 | 2 187 | 1 020 | 231 | – |
| Handelsvaror | 0 | 2 | 26 | 21 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 271 | 1 161 | 383 | 175 | – |
| Personalkostnader | 660 | 709 | 488 | 29 | – |
| Av- och nedskrivningar | 398 | 299 | 122 | 6 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 15 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 057 | −668 | −333 | −59 | 0 |
| Finansiella poster | −73 | −64 | −28 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 74 | 64 | 28 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 130 | −732 | −361 | −59 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 130 | −732 | −361 | −59 | 0 |
| Årets resultat | −1 130 | −732 | −361 | −59 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 294 | 5 426 | 3 118 | 2 059 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 5 848 | 5 214 | 2 981 | 2 012 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 4 683 | 3 652 | 2 334 | 1 879 | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 4 683 | 3 652 | 2 334 | 1 879 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 164 | 1 562 | 648 | 133 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 164 | 1 562 | 648 | 133 | – |
| Omsättningstillgångar | 447 | 212 | 136 | 47 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 352 | 187 | 94 | 32 | – |
| Övriga fordringar | 320 | 136 | 59 | 32 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 32 | 52 | 35 | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | – | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 294 | 5 426 | 3 118 | 2 059 | 25 |
| Eget kapital | 1 105 | 235 | 467 | 66 | 25 |
| Bundet eget kapital | 3 001 | 1 970 | 651 | 197 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −1 896 | −1 734 | −184 | −131 | – |
| Balanserat resultat | −766 | −1 003 | 177 | −72 | – |
| Årets resultat | −1 130 | −732 | −361 | −59 | – |
| Långfristiga skulder | 5 113 | 5 036 | 2 564 | 1 978 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 928 | 1 198 | 441 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 4 185 | 3 838 | 2 123 | 1 978 | – |
| Kortfristiga skulder | 77 | 155 | 87 | 16 | – |
| Leverantörsskulder | 43 | 123 | 36 | – | – |
| Övriga skulder | 33 | 32 | 51 | 16 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 2 000 | 500 | 762 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget utvecklar egna IT- och App produkter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget arbetar fortsatt med att utveckla sin App plattform. Appen har mjuklanserats på AppStore och Google Store. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget utvecklar plattformen alltjämt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget utvecklar egna IT- och App produkter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget arbetar fortsatt med att utveckla sin App plattform. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget utvecklar plattformen alltjämt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget utvecklar egna IT- och App produkter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget arbetar fortsatt med att utveckla sin App plattform. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget utvecklar plattformen alltjämt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget utvecklar egna IT- och App produkter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har en App plattform förvärvats. Denna plattform utvecklas numera i egen regi. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget utvecklar plattformen alltjämt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 990 | 1 990 | 776 | 140 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 213 | 637 | 140 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 826 | 428 | 128 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 398 | 299 | 122 | 6 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ENGELBREKTSGATAN 12 A, 114 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-09-22
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är apputveckling samt it och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5847-2325
- Toby App Productions AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
De Basso Chronicles AB
Visa källuppgift
De Basso Chronicles AB(556580-9794) är moderföretag.
-
De Basso Chronicles AB
Visa källuppgift
De Basso Chronicles AB(556580-9794) är moderföretag.
-
De Basso Chronicles AB
Visa källuppgift
De Basso Chronicles AB(556580-9794) är moderföretag.
-
De Basso Chronicles AB
Visa källuppgift
De Basso Chronicles AB(556580-9794) är moderföretag.