Start › Stockholms län › Upplands Väsby
Rothenthurm Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 |
| Rörelsekostnader | 18 | 23 | 22 | 29 | 502 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 23 | 22 | 29 | 502 |
| Rörelseresultat | −18 | −23 | −22 | −29 | −502 |
| Finansiella poster | 1 804 | 730 | 2 268 | 394 | 31 885 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 288 | 0 | 1 707 | 374 | 31 503 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 520 | 730 | 561 | 20 | 383 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 786 | 706 | 2 245 | 365 | 31 383 |
| Bokslutsdispositioner | −370 | −175 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −370 | −175 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 416 | 531 | 2 245 | 365 | 31 383 |
| Skatt på årets resultat | 234 | 109 | 92 | – | – |
| Årets resultat | 1 182 | 422 | 2 153 | 365 | 31 383 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 35 659 | 34 365 | 33 658 | 31 783 | 31 418 |
| Anläggningstillgångar | 32 994 | 31 026 | 25 290 | 17 871 | 11 783 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 32 994 | 31 026 | 25 290 | 17 871 | 11 783 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 9 173 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 13 097 | 10 204 | 8 568 | 6 395 | 2 402 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 653 | 8 100 | 4 000 | 254 | 208 |
| Omsättningstillgångar | 2 665 | 3 338 | 8 368 | 13 912 | 19 635 |
| Kortfristiga fordringar | 659 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 659 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 006 | 3 338 | 8 368 | 13 912 | 19 635 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 35 659 | 34 365 | 33 658 | 31 783 | 31 418 |
| Eget kapital | 34 761 | 33 779 | 33 557 | 31 773 | 31 408 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 34 736 | 33 754 | 33 532 | 31 748 | 31 383 |
| Balanserat resultat | 33 554 | 33 532 | 31 378 | 31 383 | – |
| Årets resultat | 1 182 | 422 | 2 153 | 365 | 31 383 |
| Obeskattade reserver | 545 | 175 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 545 | 175 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 353 | 411 | 102 | 10 | 10 |
| Skatteskulder | 343 | 201 | 92 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 200 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 200 | 200 | 370 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 31 383 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 100 | 8 100 | 4 000 | 254 | 208 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 54 | 17 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 204 | 10 204 | 8 568 | 6 395 | 2 402 |
| Årets inköp | – | 1 636 | 2 257 | 5 439 | 14 636 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 83 | 1 446 | 12 234 |
| Återförda nedskrivningar | – | 1 636 | 2 257 | 5 439 | 14 636 |
Om bolaget
- Adress
- DALAVÄGEN 1 A, 194 68 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat
- 2020-09-17
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fast och lös egendom, förvärva och förvalta aktier i andra bolag och idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Upplands Väsby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Upplands Väsby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.