Start › Stockholms län › Stockholm
Thunderhead Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 17 | 22 | 6 | 4 | 9 | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 22 | 6 | 4 | 9 | – |
| Rörelseresultat | −17 | −22 | −6 | −4 | −9 | 0 |
| Finansiella poster | 10 142 | 424 | 12 538 | 11 000 | 0 | 50 174 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 10 142 | 424 | 12 230 | 11 000 | 0 | 50 174 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 308 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 125 | 402 | 12 532 | 10 996 | −9 | 50 174 |
| Resultat före skatt | 10 125 | 402 | 12 532 | 10 996 | −9 | 50 174 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 60 | – | – | – |
| Årets resultat | 10 125 | 402 | 12 472 | 10 996 | −9 | 50 174 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 727 | 587 | 23 730 | 11 198 | 198 | 50 199 |
| Anläggningstillgångar | 306 | 424 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 306 | 424 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 306 | 424 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 421 | 163 | 23 730 | 11 198 | 198 | 50 199 |
| Kassa och bank | 10 421 | 163 | 23 730 | 11 198 | 198 | 50 199 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 727 | 587 | 23 730 | 11 198 | 198 | 50 199 |
| Eget kapital | 10 686 | 561 | 23 659 | 11 187 | 190 | 50 199 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 10 661 | 536 | 23 634 | 11 162 | 165 | 50 174 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 536 | 134 | 11 162 | 165 | 174 | 0 |
| Årets resultat | 10 125 | 402 | 12 472 | 10 996 | −9 | 50 174 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 26 | 71 | 11 | 8 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 60 | – | – | – |
| Övriga skulder | 11 | 11 | 11 | 11 | 8 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 15 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 23 500 | 0 | – | 50 000 |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 23 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 165 | 50 174 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- GAMMELGÅRDSGRÄND 21, 112 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-09-09
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska göra investeringar, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 499-1519
- Thunderhead Holding AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget ska göra investeringar, äga och förvalta lös och fast egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.