Start › Stockholms län › Stockholm
MW Stockholm AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 49 | 399 | 458 | 845 | 258 |
| Nettoomsättning | 45 | 398 | 447 | 841 | 258 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 0 | 11 | 4 | 1 |
| Rörelsekostnader | 99 | 419 | 455 | 743 | 260 |
| Råvaror och förnödenheter | 39 | 17 | – | – | – |
| Handelsvaror | −52 | 223 | 299 | 541 | 144 |
| Övriga externa kostnader | 113 | 175 | 145 | 192 | 115 |
| Övriga rörelsekostnader | −1 | 4 | 11 | 9 | 0 |
| Rörelseresultat | −50 | −21 | 3 | 102 | −2 |
| Finansiella poster | 0 | −15 | −16 | −31 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 15 | 16 | 31 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | −36 | −14 | 71 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −60 | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 60 | – |
| Resultat före skatt | −51 | −36 | −14 | 11 | −2 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Årets resultat | −51 | −36 | −14 | 8 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 290 | 288 | 448 | 590 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 290 | 288 | 448 | 590 | 386 |
| Varulager m.m. | 269 | 188 | 407 | 532 | 238 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 269 | 169 | 388 | 495 | 92 |
| Förskott till leverantörer | 0 | 19 | 19 | 37 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 85 | 10 | 5 | 106 |
| Kundfordringar | 0 | 83 | 1 | 0 | 68 |
| Övriga fordringar | 4 | 3 | 10 | 5 | 38 |
| Kassa och bank | 16 | 15 | 30 | 53 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 290 | 288 | 448 | 590 | 386 |
| Eget kapital | 169 | 13 | 25 | 31 | 23 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 144 | −12 | 0 | 6 | −2 |
| Balanserat resultat | 195 | 23 | 14 | −2 | – |
| Årets resultat | −51 | −36 | −14 | 8 | −2 |
| Långfristiga skulder | 0 | 57 | 76 | 143 | – |
| Checkräkningskredit | 0 | 57 | 76 | 143 | – |
| Kortfristiga skulder | 120 | 218 | 346 | 416 | 363 |
| Leverantörsskulder | 1 | 10 | 11 | 60 | – |
| Skulder till koncernföretag | 119 | – | 0 | 60 | – |
| Skatteskulder | 0 | −3 | 3 | 3 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 211 | 332 | 284 | 291 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 9 | 72 |
| Ställda säkerheter | 600 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 600 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 207 | 23 | 8 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av omsättningen beror på att tidigare ägare under de senaste åren avvecklade annonseringen av bolagets produkter. Efter ägarförändringen har fokus legat på en strategisk översyn av verksamheten, inklusive hemsida, säljkanaler, leverantörer och produktutveckling, snarare än aktiv försäljning och annonsering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har minskat med mer än 30 % från föregående år. Detta beror på att ingen marknadsföring eller aktiv försäljning har bedrivits.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har ökat med mer än 30 % från föregående år. Detta beror på att första året var ett uppstartsår med endast ett fåtal försäljningstransaktioner.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559270-3960, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-09-08
- Bransch
- Partihandel med telekommunikationsutrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning av telefontillbehör samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5543-9582
- MW Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bromma
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-19
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva försäljning av telefontillbehör.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsåret sålts av tidigare moderbolag Vagold AB (organisationsnummer 559062-4390) till Pereatech AB (organisationsnummer 559357-2380).
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Pereatech AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Pereatech AB; Organisationsnummer=559357-2380; ForetagetsSate=Bromma