Start › Uppsala län › Uppsala
Casper Holding AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 24 | 640 | 3 093 | 25 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 18 | 3 093 | 25 | 24 |
| Personalkostnader | 0 | 622 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −24 | −640 | −3 093 | −25 | −24 |
| Finansiella poster | −7 199 | 168 333 | 132 384 | 384 | 20 127 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 141 | 163 200 | 132 043 | 0 | 19 786 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 36 | 4 742 | 111 | 0 | 341 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 409 | 739 | 230 | 384 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 7 785 | 346 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 223 | 167 693 | 129 291 | 358 | 20 103 |
| Resultat före skatt | −7 223 | 167 693 | 129 291 | 358 | 20 103 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 74 | 68 |
| Årets resultat | −7 223 | 167 693 | 129 291 | 284 | 20 035 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 163 635 | 168 680 | 129 439 | 20 510 | 20 150 |
| Anläggningstillgångar | 161 799 | 167 297 | 125 209 | 10 996 | 19 971 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 161 799 | 167 297 | 125 209 | 10 996 | 19 971 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 125 | 125 | 10 996 | 8 996 |
| Andelar i intresseföretag | 152 950 | 152 950 | 75 640 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 469 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 5 100 | 0 | 6 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 622 | 13 643 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 8 380 | 13 600 | 30 700 | 0 | 4 676 |
| Omsättningstillgångar | 1 836 | 1 384 | 4 230 | 9 514 | 179 |
| Kortfristiga fordringar | 619 | 778 | 1 051 | 9 451 | 84 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 3 000 | 0 |
| Övriga fordringar | 199 | 281 | 1 000 | 6 144 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 420 | 497 | 51 | 307 | 84 |
| Kassa och bank | 1 217 | 606 | 3 179 | 63 | 95 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 163 635 | 168 680 | 129 439 | 20 510 | 20 150 |
| Eget kapital | 160 621 | 168 044 | 129 352 | 20 345 | 20 060 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 160 596 | 168 019 | 129 327 | 20 320 | 20 035 |
| Balanserat resultat | 167 819 | 327 | 36 | 20 035 | 0 |
| Årets resultat | −7 223 | 167 693 | 129 291 | 284 | 20 035 |
| Kortfristiga skulder | 3 013 | 636 | 87 | 165 | 90 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 622 | 74 | 142 | 68 |
| Övriga skulder | 3 001 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 13 | 23 | 21 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 200 | 129 000 | 7 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 20 320 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget avyttrat aktierna i Caspeco Invest AB med en betydande vinst som följd. Samt att en formlös värdeöverföring har ägt rum.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Casper Holding ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Casper Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 152 950 | 152 950 | 75 640 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 77 309 | 75 640 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 125 | 125 | 10 996 | 8 996 |
| Årets inköp | – | 0 | 125 | 2 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 125 | 0 | 10 996 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 980 | 13 600 | 30 700 | 0 | 4 676 |
| Årets inköp | 3 760 | 12 200 | 30 700 | 1 400 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 380 | 30 300 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 600 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 2 600 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 968 | 13 643 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 716 | 13 643 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 968 | 13 391 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 346 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 346 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 716 | 13 643 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 5 100 | 0 | 6 300 |
| Årets inköp | – | 0 | 5 200 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 5 100 | 100 | 0 | – |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | −6 300 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 000 | 0 |
| Årets inköp | 6 000 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 531 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 5 531 | 0 |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTRA ÅGATAN 11 LGH 1304, 753 22 UPPSALA
- Registrerat
- 2020-08-28
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har man avyttrat dotterbolaget Casper Real Estate AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.