Start › Västmanlands län › Västerås
JEH Svets & Montage AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 091 | 1 180 | 1 482 | 910 | 681 | 587 |
| Nettoomsättning | 1 080 | 1 180 | 1 478 | 908 | 681 | 587 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 0 | 4 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 098 | 1 072 | 1 389 | 826 | 581 | 419 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 15 | 5 | 0 | 71 |
| Handelsvaror | – | 0 | 31 | 0 | 8 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 255 | 272 | 236 | 111 | 91 | 148 |
| Personalkostnader | 719 | 691 | 1 090 | 661 | 441 | 185 |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 81 | 16 | 50 | 41 | 13 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 28 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | 108 | 93 | 84 | 101 | 168 |
| Finansiella poster | −22 | −13 | −1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 13 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −29 | 96 | 92 | 84 | 101 | 168 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | 0 | −25 | −22 | −26 | −42 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 35 | 0 | −25 | −22 | −26 | −42 |
| Resultat före skatt | 6 | 96 | 67 | 63 | 75 | 126 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 20 | 14 | 13 | 15 | 27 |
| Årets resultat | 4 | 75 | 53 | 49 | 60 | 99 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 938 | 688 | 454 | 412 | 314 | 239 |
| Anläggningstillgångar | 468 | 349 | 181 | 157 | 153 | 117 |
| Materiella anläggningstillgångar | 451 | 349 | 181 | 157 | 153 | 117 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 9 | 12 | 31 | 31 | 42 | 53 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 442 | 337 | 150 | 126 | 111 | 64 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 18 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 470 | 338 | 274 | 255 | 161 | 122 |
| Kortfristiga fordringar | 240 | 110 | 113 | 178 | 47 | 87 |
| Kundfordringar | 195 | 0 | 17 | 178 | 43 | 87 |
| Övriga fordringar | 45 | 30 | 41 | 0 | 4 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 81 | 54 | – | – | – |
| Kassa och bank | 230 | 228 | 161 | 78 | 114 | 35 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 938 | 688 | 454 | 412 | 314 | 239 |
| Eget kapital | 340 | 336 | 285 | 233 | 183 | 124 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 315 | 311 | 260 | 208 | 158 | 99 |
| Balanserat resultat | 311 | 235 | 208 | 158 | 99 | – |
| Årets resultat | 4 | 75 | 53 | 49 | 60 | 99 |
| Obeskattade reserver | 79 | 114 | 114 | 89 | 68 | 42 |
| Periodiseringsfonder | 79 | 114 | 114 | 89 | 68 | 42 |
| Långfristiga skulder | 235 | 114 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 235 | 114 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 284 | 123 | 55 | 90 | 63 | 73 |
| Skulder till kreditinstitut | 111 | 68 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 12 | 2 | 0 | 55 |
| Skatteskulder | – | – | −21 | 5 | 40 | 25 |
| Övriga skulder | 119 | 54 | 62 | 83 | 27 | −8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 0 | 1 | 0 | −4 | – |
| Ställda säkerheter | 394 | 246 | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 394 | 246 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 158 | 99 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under verksamhetsåret anställt ytterligare en person.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har ökat omsättningen genom bl a nya kunder och bättre ersättning för utfört arbete.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-07-31 | 2025-07-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 0 |
| Årets inköp | 18 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-07-31 | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 667 | 470 | 240 | 200 |
| Årets inköp | 259 | 278 | 40 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 62 | 48 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 225 | 133 | 90 | 90 |
| Årets avskrivningar | 120 | 72 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 27 | 30 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-07-31 | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 | 2021-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 | 29 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 60 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 31 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 17 | 29 | 29 | 18 | 7 |
| Årets avskrivningar | 4 | 8 | 0 | 11 | 11 | 7 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 21 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BÄCKBY TORGGATA 24, 724 74 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2020-08-25
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska utföra montage och svetsarbeten inom tung industri, maskinmonteringar och stålkonstruktioner, äga och hyra ut maskiner för montage- och svetsarbeten inom tung industri och övrig därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5503-6891
- JEH Svets & Montage AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom montage och svetsarbeten inom tung industri, maskinmonteringar och stålkonstruktioner samt utför även en del uppdrag som inhyrd maskinförare. Företaget har sitt säte i Sala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.