Nordic AN AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 798 | 2 564 | 1 515 | – |
| Nettoomsättning | 3 772 | 2 520 | 1 496 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 44 | 19 | – |
| Rörelsekostnader | 3 468 | 2 353 | 1 647 | – |
| Handelsvaror | 2 102 | 992 | 147 | – |
| Övriga externa kostnader | 951 | 716 | 661 | – |
| Personalkostnader | 386 | 588 | 796 | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 57 | 43 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | 330 | 211 | −132 | – |
| Finansiella poster | −28 | −62 | −26 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 28 | 62 | 26 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 302 | 149 | −158 | – |
| Bokslutsdispositioner | −80 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −80 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 222 | 149 | −158 | – |
| Skatt på årets resultat | 53 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 170 | 146 | −158 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 705 | 454 | 542 | – |
| Anläggningstillgångar | 66 | 84 | 223 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 | 84 | 223 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 66 | 84 | 223 | – |
| Omsättningstillgångar | 640 | 371 | 319 | – |
| Varulager m.m. | 491 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 491 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 328 | 319 | – |
| Kundfordringar | 0 | 81 | 132 | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 68 | – |
| Övriga fordringar | 126 | 222 | 81 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 23 | 25 | 38 | – |
| Kassa och bank | 0 | 43 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 705 | 454 | 542 | – |
| Eget kapital | 340 | 170 | 24 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 315 | 145 | −1 | – |
| Balanserat resultat | 145 | −1 | 157 | – |
| Årets resultat | 170 | 146 | −158 | – |
| Obeskattade reserver | 80 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 80 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 17 | 78 | 360 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 17 | 78 | 360 | – |
| Kortfristiga skulder | 268 | 206 | 157 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 66 | 66 | 25 | – |
| Checkräkningskredit | 60 | – | 36 | – |
| Leverantörsskulder | 32 | 133 | 59 | – |
| Skatteskulder | 33 | −17 | – | – |
| Övriga skulder | 26 | 18 | 32 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 51 | 6 | 6 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | −1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 157 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna senast den 7 november 2023 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 90 | 90 | 265 |
| Årets inköp | – | 79 | 265 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 254 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 6 | 43 |
| Årets avskrivningar | 18 | 57 | 43 |
| Återförda avskrivningar | – | 93 | – |
Om bolaget
- Adress
- Sunnanväg 5A, 244 38 KÄVLINGE
- Registrerat
- 2020-08-19
Verksamhet enligt registret
Installation och reperation av säkerhets dörrar.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-11-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bildades år 2020 och bedriver installation och reparation av säkerhetsdörrar samt bilförsäljning. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har haft fler uppdrag under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.