Start › Stockholms län › Södertälje
M&C Entreprenad AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 7 529 | 2 890 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 7 529 | 2 890 |
| Rörelsekostnader | 8 | 11 | 77 | 6 340 | 2 344 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 422 | 170 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 11 | 8 | 563 | 158 |
| Personalkostnader | – | 0 | 69 | 5 356 | 2 016 |
| Rörelseresultat | −8 | −11 | −77 | 1 189 | 546 |
| Finansiella poster | −12 | −5 | 1 | 3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 5 | 0 | −3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −16 | −76 | 1 192 | 546 |
| Resultat före skatt | −19 | −16 | −76 | 1 192 | 546 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 245 | 117 |
| Årets resultat | −19 | −16 | −76 | 946 | 429 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 39 | 66 | 317 | 1 504 | 1 164 |
| Omsättningstillgångar | 39 | 66 | 317 | 1 504 | 1 164 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 66 | 114 | 376 | 878 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 801 |
| Övriga fordringar | 39 | 66 | 114 | 376 | 77 |
| Kassa och bank | – | 0 | 202 | 1 128 | 286 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 39 | 66 | 317 | 1 504 | 1 164 |
| Eget kapital | 39 | 58 | 74 | 1 150 | 454 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 14 | 33 | 49 | 1 125 | 429 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 33 | 49 | 125 | 179 | 0 |
| Årets resultat | −19 | −16 | −76 | 946 | 429 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 8 | 242 | 353 | 710 |
| Leverantörsskulder | −6 | 0 | 7 | 9 | 60 |
| Skatteskulder | – | 0 | 235 | 345 | 109 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 260 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 8 | 0 | 0 | 280 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | 1 000 | 250 |
| Medel att disponera | – | – | 49 | 1 125 | 429 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KÖPMANGATAN 3, 151 71 SÖDERTÄLJE
- Registrerat
- 2020-08-05
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva bygg verksamhet, måleri, snickeri. städning, rivning, kakelsättning, sanering, hushållsnära tjänster.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms Län registrerades år 2020 och bedriver sedan dess Diverse övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, som överhuvudtaget utförs utan lokal mot updragsgivarföretaget. Försäljningen sker inom bygg branchen, genom underentreprenader. Verksamheten drivs sedan 2,5 år. Ägarna har beslutat att sluta med verksamheten och bolaget ska frivilligt i konkurs.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.