Start › Hallands län › Kungsbacka
Swedish Sewer Construction AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 7 | 7 | 2 | 3 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 7 | 7 | 2 | 3 | 14 |
| Rörelseresultat | −14 | −7 | −7 | −2 | −3 | −14 |
| Finansiella poster | 2 998 | 9 | −11 | 80 | −64 | 1 226 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 2 998 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 1 243 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 9 | −11 | 80 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 8 | – | – | 0 | 64 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 984 | 2 | −18 | 77 | −66 | 1 212 |
| Resultat före skatt | 2 984 | 2 | −18 | 77 | −66 | 1 212 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 984 | 0 | −18 | 77 | −66 | 1 212 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 017 | 1 261 | 1 256 | 1 273 | 1 195 | 1 259 |
| Anläggningstillgångar | 948 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 948 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 6 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 942 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 069 | 1 261 | 1 256 | 1 273 | 1 195 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 3 | 9 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | 9 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 450 | 0 | 111 | 147 | 67 | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 450 | 0 | 111 | 147 | 67 | – |
| Kassa och bank | 1 617 | 1 258 | 1 135 | 1 126 | 1 128 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 017 | 1 261 | 1 256 | 1 273 | 1 195 | – |
| Eget kapital | 3 009 | 1 231 | 1 230 | 1 249 | 1 171 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 984 | 1 206 | 1 205 | 1 224 | 1 146 | – |
| Överkursfond | – | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 1 205 | 1 224 | 1 146 | 1 212 | – |
| Årets resultat | 2 984 | 0 | −18 | 77 | −66 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 30 | 25 | 24 | 24 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 3 | 1 | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 21 | 21 | 21 | 21 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | – |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 0 | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 1 205 | – | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 146 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 6 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 950 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 950 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 8 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LILLA LUNDSBERGSVÄGEN 14, 434 98 KUNGSBACKA
- Registrerat
- 2020-08-04
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt bedriva konsultverksamhet inom relining och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5624-9147
- Swedish Sewer Construction AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-08
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget har som verksamhet att förvalta eget kapital och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Hallands län, Kungsbacka kommunHallands län, Kungsbacka kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.