Start › Stockholms län › Tungelsta
Wisborgs Plåtslageri AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-07 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 350 | 2 138 | 915 | – |
| Nettoomsättning | 3 346 | 2 136 | 913 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 3 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 2 988 | 2 009 | 692 | – |
| Handelsvaror | 1 586 | 515 | 122 | – |
| Övriga externa kostnader | 631 | 396 | 187 | – |
| Personalkostnader | 758 | 1 096 | 383 | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | 361 | 129 | 223 | – |
| Finansiella poster | −2 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 359 | 129 | 223 | – |
| Resultat före skatt | 359 | 129 | 223 | – |
| Skatt på årets resultat | 75 | 28 | 48 | – |
| Årets resultat | 284 | 101 | 174 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-07 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 751 | 581 | 371 | – |
| Anläggningstillgångar | 81 | 53 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 63 | 53 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 63 | 53 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 18 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 670 | 528 | 371 | – |
| Kortfristiga fordringar | 432 | 279 | 195 | – |
| Kundfordringar | 280 | 217 | 119 | – |
| Övriga fordringar | 82 | 30 | 23 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 69 | 32 | 53 | – |
| Kassa och bank | 238 | 249 | 176 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 751 | 581 | 371 | – |
| Eget kapital | 485 | 201 | 199 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 460 | 176 | 174 | – |
| Balanserat resultat | 176 | 74 | −100 | – |
| Årets resultat | 284 | 101 | 174 | – |
| Långfristiga skulder | 29 | 43 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 29 | 43 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 237 | 337 | 172 | – |
| Leverantörsskulder | 150 | 137 | 27 | – |
| Skatteskulder | 31 | 41 | 47 | – |
| Övriga skulder | 41 | 132 | 62 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 28 | 35 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-07 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | – | 100 | – |
| Medel att disponera | – | 176 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 | 55 | 0 |
| Årets inköp | 24 | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 13 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- Salbergs väg 13, 137 93 TUNGELSTA
- Registrerat
- 2020-07-17
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva plåtslageri, andra takarbeten och snöröjning samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms Län, Haninge Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-03-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver plåtslageri, andra takarbeten samt snöröjning. Företaget har sitt säte i Stockholms Län, Haninge Kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsårets gång.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.