CAnalytics Automation AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 1 024 | 443 | 85 | 2 229 |
| Nettoomsättning | 1 | 1 022 | 443 | 141 | 2 173 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | −56 | 56 |
| Rörelsekostnader | 1 017 | 1 742 | 392 | 54 | 2 372 |
| Handelsvaror | 188 | 199 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 547 | 472 | 116 | 69 | 892 |
| Personalkostnader | 257 | 1 062 | 253 | −22 | 1 469 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 8 | 9 | 8 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 0 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 017 | −718 | 51 | 31 | −143 |
| Finansiella poster | −8 | −13 | −3 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 14 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
| Resultat före skatt | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
| Årets resultat | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 114 | 574 | 497 | 287 | 780 |
| Anläggningstillgångar | 65 | 32 | 40 | 21 | 29 |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 32 | 40 | 21 | 29 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | 32 | 40 | 21 | 29 |
| Fordringar hos koncernföretag | 34 | 385 | 145 | 264 | 392 |
| Omsättningstillgångar | 49 | 542 | 457 | 266 | 751 |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 527 | 457 | 264 | 650 |
| Kundfordringar | – | 0 | 313 | 0 | 252 |
| Övriga fordringar | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 142 | – | 0 | 6 |
| Kassa och bank | 0 | 15 | 0 | 2 | 101 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 114 | 574 | 497 | 287 | 780 |
| Eget kapital | 25 | 119 | 251 | 81 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −25 | 69 | 201 | 31 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 000 | 799 | 152 | 0 | 143 |
| Årets resultat | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
| Skulder till koncernföretag | 75 | 117 | 134 | 188 | 422 |
| Kortfristiga skulder | 89 | 455 | 246 | 206 | 730 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 2 |
| Leverantörsskulder | 0 | 152 | 0 | 0 | 20 |
| Skatteskulder | 14 | 12 | 2 | 13 | 12 |
| Övriga skulder | 0 | 75 | 101 | 0 | 126 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 99 | 10 | 5 | 148 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 56 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 931 | 799 | 145 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 145 | 23 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen verksamhet bedrivs i bolaget sen maj 2025, därav minskad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökning beror på att det endast var fyra månader med verksamhet i bolaget fg år, och i år 12 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Anledningen till omsättningsökning beror på ändrad verksamhet i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-07-15 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 42 | 42 | 41 | 41 | 0 |
| Årets inköp | 48 | 0 | 42 | 0 | 41 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 41 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 11 | 2 | 20 | 12 | 0 |
| Årets avskrivningar | 15 | 8 | 2 | 8 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 20 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HYLLIE BOULEVARD 8 C, 215 32 MALMÖ
- Registrerat
- 2020-07-16
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Verksamhet inom konsultjänster för fastighetsdataanalys fastighetsutveckling och automatiseringssystem, därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5528-9474
- CA Analytics Automation AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom konsulttjänster för fastighetsdataanalys, fastighetsutveckling och automatiseringssystem, därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.