Start › Stockholms län › Stockholm
Svenska TakVisionärerna AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 035 | – | – |
| Nettoomsättning | 6 035 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 193 | 34 | 8 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 205 | – | – |
| Handelsvaror | 1 337 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 980 | 28 | 8 |
| Personalkostnader | 654 | 6 | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | – | – |
| Rörelseresultat | 842 | −34 | −8 |
| Finansiella poster | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 842 | −34 | −8 |
| Bokslutsdispositioner | −168 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −168 | – | – |
| Resultat före skatt | 674 | −34 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 139 | – | – |
| Årets resultat | 535 | −34 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 529 | 80 | 30 |
| Anläggningstillgångar | 118 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 118 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 118 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 411 | 80 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 1 230 | – | – |
| Kundfordringar | 597 | – | – |
| Övriga fordringar | −122 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 754 | – | – |
| Kassa och bank | 1 181 | 80 | 30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 529 | 80 | 30 |
| Eget kapital | 583 | 48 | 17 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 558 | 23 | −8 |
| Balanserat resultat | 23 | 58 | 0 |
| Årets resultat | 535 | −34 | −8 |
| Obeskattade reserver | 168 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 168 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 777 | 32 | 13 |
| Leverantörsskulder | 298 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 5 |
| Skatteskulder | 139 | – | – |
| Övriga skulder | 777 | 22 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 562 | 10 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 180 | – | – |
| Medel att disponera | – | 23 | −8 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 66 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 135 | 0 |
| Årets inköp | 135 | – |
| Årets avskrivningar | 17 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559253-1443, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-07-10
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggentreprenader med inriktning på takarbeten som omfattar takomläggning plåtslageri samt solenergi och därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-02-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom byggbranschen med specialisering inom takläggning och takrenovering. Företaget har sitt säte Stockolm.
Väsentliga händelser
Under verksamhetsåret 2023 har byggbranchen fått indikationer om brist på nya beställningar, vilket återspeglar sig i orderingången senaste halvåret. Vad beträffar takarbete finns en väsentlig skillnad och orderingången ökar eftersom många bolag har gått i konkurs och många andra har inte ekonomisk styrka att verka inom området.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Psychology Cares Ltd
Visa källuppgift
Moderbolag är Psychology Cares Ltd,SC468850, med säte i Glasgow UK. Under året har bolaget erhållit villkorade aktieägartillskott om 65 695 kr från moderbolaget.
-
Psychology Cares Ltd
Visa källuppgift
Moderbolag är Psychology Cares Ltd,SC468850, med säte i Glasgow UK.