Start › Stockholms län › Stockholm
RESIDY AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 182 | 1 639 | – |
| Nettoomsättning | 5 182 | 1 639 | – |
| Rörelsekostnader | 4 851 | 1 438 | – |
| Handelsvaror | 2 860 | 1 055 | – |
| Övriga externa kostnader | 780 | 144 | – |
| Personalkostnader | 1 159 | 187 | – |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 52 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 332 | 202 | – |
| Finansiella poster | −2 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 329 | 202 | – |
| Bokslutsdispositioner | −80 | −50 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −80 | −50 | – |
| Resultat före skatt | 249 | 152 | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 32 | – |
| Årets resultat | 198 | 119 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 772 | 501 | – |
| Anläggningstillgångar | 156 | 208 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 156 | 208 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 156 | 208 | – |
| Omsättningstillgångar | 616 | 293 | – |
| Kortfristiga fordringar | 460 | 175 | – |
| Kundfordringar | 187 | 120 | – |
| Övriga fordringar | 273 | 55 | – |
| Kassa och bank | 156 | 119 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 772 | 501 | – |
| Eget kapital | 342 | 144 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 317 | 119 | – |
| Balanserat resultat | 119 | – | – |
| Årets resultat | 198 | 119 | – |
| Obeskattade reserver | 130 | 50 | – |
| Periodiseringsfonder | 130 | 50 | – |
| Kortfristiga skulder | 300 | 307 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 17 | 34 | – |
| Leverantörsskulder | 179 | 215 | – |
| Skatteskulder | 84 | 32 | – |
| Övriga skulder | 20 | 26 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 317 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Jämförelsen med föregående år blir haltande då räkenskapsåret endast avsåg drygt 6 månader. Utöver det har bolagets nettoomsättning gynnats av återgången efter covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-06-25 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 260 | 260 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 260 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 52 | 0 |
| Årets avskrivningar | 52 | 52 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 13034, 103 01 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-06-26
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg- och renoveringsarbeten samt även nyproduktion av fastigheter. Försäljning och tillverkning av högtalare och ljudsystem. Bolaget kommer bedriva investeringar för bolagets egen räkning i noterade och onoterade bolag samt andra tillgångar.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva bygg- och renoveringsarbeten samt även nyproduktion av fastigheter. Försäljning och tillverkning av högtalare och ljudsystem. Bolaget kommer bedriva investeringar för bolagets egen räkning i noterade och onoterade bolag samt andra tillgångar. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.