Start › Västmanlands län › Västerås
Senze IT AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 032 | 1 565 | 1 941 | 1 892 | 1 246 | 396 |
| Nettoomsättning | 1 032 | 1 565 | 1 941 | 1 891 | 1 246 | 396 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 105 | 1 620 | 1 812 | 1 340 | 1 319 | 43 |
| Råvaror och förnödenheter | 66 | 24 | 235 | 28 | 80 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 435 | 559 | 468 | 384 | 384 | 41 |
| Personalkostnader | 604 | 1 037 | 1 109 | 927 | 855 | 0 |
| Rörelseresultat | −73 | −55 | 129 | 552 | −72 | 353 |
| Finansiella poster | 0 | −19 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 19 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −73 | −74 | 129 | 552 | −72 | 353 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −80 | 0 | −88 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −80 | 0 | −88 |
| Resultat före skatt | −73 | −74 | 129 | 472 | −72 | 265 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 27 | 86 | 0 | 57 |
| Årets resultat | −73 | −74 | 101 | 386 | −72 | 209 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 376 | 1 255 | 1 540 | 1 383 | 683 | 472 |
| Anläggningstillgångar | 47 | 74 | 35 | 167 | −20 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 | 74 | 35 | 167 | −20 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 47 | 74 | 35 | 167 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | −20 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 329 | 1 181 | 1 505 | 1 216 | 704 | 472 |
| Kortfristiga fordringar | 85 | 148 | 162 | 266 | 20 | 405 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 0 | 405 |
| Övriga fordringar | 85 | 6 | 20 | 266 | 20 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 142 | 142 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 400 | 0 | 400 | 400 | 400 | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 400 | 0 | 400 | 400 | 400 | – |
| Kassa och bank | 843 | 1 034 | 943 | 550 | 284 | 67 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 376 | 1 255 | 1 540 | 1 383 | 683 | 472 |
| Eget kapital | 90 | 89 | 263 | 568 | 161 | 234 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 65 | 64 | 238 | 543 | 136 | 209 |
| Balanserat resultat | 138 | 138 | 136 | 157 | 209 | 0 |
| Årets resultat | −73 | −74 | 101 | 386 | −72 | 209 |
| Obeskattade reserver | 88 | 168 | 168 | 168 | 88 | 88 |
| Periodiseringsfonder | 88 | 168 | 168 | 168 | 88 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 1 198 | 998 | 1 109 | 647 | 434 | 150 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 |
| Skatteskulder | 79 | 201 | 179 | 143 | 57 | 57 |
| Övriga skulder | 1 118 | 797 | 569 | 504 | 377 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 361 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | 100 | 100 | – | 0 |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | 100 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 209 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 74 | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 307 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättninge har sjunkit pga. Den svenska konsultmarknaden har försvagats. Det har varit svårare att hitta uppdrag, som har resulterat i lägre omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Samarbete med Copture AB inom drönarverksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökt i huvudsak av högre debiteringsgrad och högre timmpriser
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Högre kostnader och investeringar har resulterat i ett lägre resultat
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Högre kostnader och investeringar har resulterat i ett lägre resultat
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 20 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 167 | 167 | 167 |
| Årets inköp | – | – | – | 167 |
| Försäljningar och utrangeringar | 120 | 93 | 132 | – |
Om bolaget
- Adress
- PATENTGATAN 14 LGH 1301, 722 26 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2020-06-26
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom IT
Bankgironummer
- 5515-5956
- Senze IT AB
kontrollerat 2026-10-20 - 5973-9938
- Senze IT AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-28
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget Bedriver konsultverksamhet inom systemutveckling, spesialicerat inom Internet Of Things (IoT), och även tjänster med drönare. Bolaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.