Start › Västmanlands län › Västerås
Irsta Space Invest AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 12 | 8 | 8 | 8 | 8 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 8 | 8 | 8 | 8 | 2 |
| Rörelseresultat | −12 | −8 | −8 | −8 | −8 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −8 | −8 | −8 | −8 | −2 |
| Resultat före skatt | −12 | −8 | −8 | −8 | −8 | −2 |
| Årets resultat | −12 | −8 | −8 | −8 | −8 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 | 6 475 | 6 483 | 6 491 | 6 498 | 4 535 |
| Anläggningstillgångar | 1 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 4 484 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 4 484 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 4 484 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 | 24 | 32 | 40 | 47 | 51 |
| Kassa och bank | 11 | 24 | 32 | 40 | 47 | 51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 | 6 475 | 6 483 | 6 491 | 6 498 | 4 535 |
| Eget kapital | 12 | 6 463 | 6 471 | 6 479 | 6 486 | 23 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −13 | 6 438 | 6 446 | 6 454 | 6 461 | −2 |
| Balanserat resultat | −1 | 6 446 | 6 454 | 6 461 | 6 469 | – |
| Årets resultat | −12 | −8 | −8 | −8 | −8 | −2 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 4 500 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 4 500 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Övriga skulder | 0 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 12 | – | – | – | 6 472 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 6 451 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-05-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 484 |
| Årets inköp | 4 484 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 1 | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 6 451 | 4 484 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 967 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 451 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 1 967 | 4 484 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSÅRA RÅBY 11, 725 98 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2020-06-18
Verksamhet enligt registret
Investera, äga och förvalta aktier i bolag med inriktning till rymd och telecom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska investera, äga och förvalta aktier i bolag med inriktning till rymd och telecom. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.