Start › Stockholms län › Stockholm
Lajka Supply Chain AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 294 | 2 391 | 2 912 | 677 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 294 | 2 391 | 2 913 | 677 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 5 | 835 | 2 031 | 1 500 | 336 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 297 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 5 | 7 | 272 | 211 | 61 |
| Personalkostnader | – | 0 | 828 | 1 460 | 1 289 | 275 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 2 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −4 | −5 | −541 | 360 | 1 413 | 341 |
| Finansiella poster | 7 | 7 | 16 | 9 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 7 | 19 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 1 | −525 | 369 | 1 412 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 455 | −99 | −356 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 455 | −99 | −356 | – |
| Resultat före skatt | 3 | 1 | −70 | 270 | 1 057 | 341 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 61 | 220 | 73 |
| Årets resultat | 3 | 1 | −70 | 209 | 837 | 268 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 089 | 1 086 | 1 148 | 1 735 | 1 565 | 578 |
| Omsättningstillgångar | 1 089 | 1 086 | 1 148 | 1 735 | 1 565 | 578 |
| Kortfristiga fordringar | 942 | 934 | 929 | 981 | 398 | 195 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 4 | 357 | 195 |
| Fordringar hos koncernföretag | 940 | 933 | 899 | 899 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 1 | 3 | 69 | 41 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 27 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 147 | 152 | 219 | 754 | 1 167 | 383 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 089 | 1 086 | 1 148 | 1 735 | 1 565 | 578 |
| Eget kapital | 1 088 | 1 085 | 1 084 | 1 154 | 946 | 293 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 063 | 1 060 | 1 059 | 1 129 | 921 | 268 |
| Balanserat resultat | 1 060 | 1 059 | 1 129 | 921 | 84 | 0 |
| Årets resultat | 3 | 1 | −70 | 209 | 837 | 268 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 455 | 356 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 455 | 356 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 64 | 126 | 264 | 285 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 4 | 11 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 64 | 61 | 0 | 52 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 61 | 253 | 232 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | 0 | 184 |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 921 | 268 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets verksamhet har under året varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultverksamheten har minskat i omfattning eftersom systerbolaget Vintly AB's verksamhet ökat och bolagets ägare således ändrat fokusområde från konsultande till de affärsområden som härrör Vintly.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den väsentligt ökade nettoomsättningen kan hänföras till att andra räkenskapsåret innefattade 12 månader, till skillnad från det första som enbart omfattade månaderna juni till december. Vidare har en av de anställda återkommit från föräldraledighet under 2021, vilket möjliggjort för debitering av två heltidstjänster mot slutkund.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LUNDAGATAN 57, 117 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-06-12
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Vi ska bedriva konsultverksamhet inom logistik och Supply Chain med fokus på att leverera effektivisering och strategiutveckling av operativa flöden, inklusive lösningsalternativ för hållbarhetsstrategier.
Bankgironummer
- 5517-4130
- Lajka Supply Chain AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-26
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm och bedriver konsultverksamhet inom logistik och Supply Chain med fokus på att leverera effektivisering och strategiutveckling av operativa flöden, inklusive lösningsalternativ för hållbarhetsstrategier.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 80 kB | Öppna |
| 2024 | 80 kB | Öppna |
| 2023 | 81 kB | Öppna |
| 2022 | 80 kB | Öppna |
| 2021 | 80 kB | Öppna |
| 2020 | 79 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Lajkly Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Lajkly Holding AB, med organisationsnummer 559311-0744 och säte i Stockholm.
-
Lajkly Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Lajkly Holding AB, med organisationsnummer 559311-0744 och säte i Stockholm.
-
Lajkly Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Lajkly Holding AB, med organisationsnummer 559311-0744 och säte i Stockholm.
-
Lajkly Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Lajkly Holding AB, med organisationsnummer 559311-0744 och säte i Stockholm.
-
Lajkly Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Lajkly Holding AB, med organisationsnummer 559311-0744 och säte i Stockholm.