Start › Stockholms län › Haninge
HRZ grupp AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 884 | 2 157 | 1 877 | 5 545 | 0 |
| Nettoomsättning | 2 884 | 2 157 | 1 401 | 5 517 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 476 | 28 | – |
| Rörelsekostnader | 1 945 | 1 994 | 1 888 | 5 510 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 350 | 739 | 231 | 372 | – |
| Övriga externa kostnader | 470 | 294 | 172 | 266 | – |
| Personalkostnader | 1 012 | 915 | 1 439 | 4 826 | – |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 46 | 46 | 46 | – |
| Rörelseresultat | 939 | 163 | −12 | 35 | 0 |
| Finansiella poster | −50 | −15 | −1 | −4 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 15 | 1 | 4 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 889 | 147 | −12 | 31 | 0 |
| Resultat före skatt | 889 | 147 | −12 | 31 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 183 | 30 | 2 | 9 | – |
| Årets resultat | 706 | 117 | −15 | 22 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 953 | 1 021 | 681 | 248 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 85 | −54 | 139 | 186 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 85 | −54 | 139 | 186 | – |
| Byggnader och mark | 0 | −147 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 85 | 93 | 139 | 186 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 868 | 1 075 | 542 | 63 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 1 368 | 558 | 540 | 59 | – |
| Kundfordringar | 756 | 8 | 27 | 47 | – |
| Övriga fordringar | 45 | 57 | 47 | 12 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 567 | 493 | 465 | – | – |
| Kassa och bank | 500 | 517 | 3 | 3 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 953 | 1 021 | 681 | 248 | 25 |
| Eget kapital | 856 | 150 | 32 | 47 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 831 | 125 | 7 | 22 | 0 |
| Överkursfond | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 | 7 | 22 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 824 | 117 | −15 | 22 | 0 |
| Långfristiga skulder | 98 | 122 | 63 | 63 | – |
| Checkräkningskredit | 9 | 33 | – | – | – |
| Övriga skulder | 89 | 89 | 63 | 63 | – |
| Kortfristiga skulder | 999 | 749 | 586 | 138 | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 5 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 213 | 33 | 11 | 9 | – |
| Övriga skulder | 649 | 699 | 568 | 119 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 97 | 13 | 0 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
nettoomsättningen har ändrats
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har minskat omsättningen jämfört med föregående år på grund av minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat får föregående år då verksamheten har satt igång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | −147 |
| Försäljningar och utrangeringar | 147 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 337 | 232 | 232 | 232 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 105 | – | 0 | 232 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 252 | 139 | 93 | 46 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 112 | 139 | 46 | 46 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- VALLAVÄGEN 27, 136 41 HANDEN
- Registrerat
- 2020-06-03
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom betongarbeten, markanläggning, snickeri, murarbeten, plattsättning, renovering, gruvstädning, städservice, måleri, bygg, bageri samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-01
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva verksamhet inom betongarbeten, markanläggning ,snickeri, murarbeten, plattsättning, renovering, gruvstädning, städservice, måleri,bygg och bageri.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.