PSW Kapital AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 | 13 | 3 | −1 | 1 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 13 | 3 | −1 | 1 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Rörelseresultat | −5 | −13 | −3 | 1 | −1 | −10 |
| Finansiella poster | 2 444 | 18 287 | 1 313 | 44 043 | 0 | 20 557 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 14 800 | 0 | 44 000 | 0 | 20 541 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 444 | 3 485 | 1 312 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 43 | 0 | 16 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 439 | 18 274 | 1 311 | 44 044 | −1 | 20 547 |
| Resultat före skatt | 2 439 | 18 274 | 1 311 | 44 044 | −1 | 20 547 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 257 | 126 | 9 | – | 1 |
| Årets resultat | 2 439 | 18 017 | 1 184 | 44 035 | −1 | 20 546 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 722 | 84 192 | 65 926 | 65 345 | 20 571 | 20 572 |
| Anläggningstillgångar | 2 500 | 82 184 | 63 933 | 63 001 | 5 001 | 5 001 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 500 | 82 184 | 63 933 | 63 001 | 5 001 | 5 001 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 5 001 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 500 | 77 183 | 38 000 | 38 000 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 5 001 | 5 001 | 5 001 | 5 001 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 20 932 | 20 000 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 222 | 2 009 | 1 993 | 2 344 | 15 570 | 15 571 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 8 | 1 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 8 | 1 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 136 | 1 978 | 1 978 | 1 978 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 136 | 1 978 | 1 978 | 1 978 | – | – |
| Kassa och bank | 84 | 23 | 14 | 366 | 15 570 | 15 571 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 722 | 84 192 | 65 926 | 65 345 | 20 571 | 20 572 |
| Eget kapital | 2 464 | 83 808 | 65 791 | 64 606 | 20 571 | 20 571 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 439 | 83 783 | 65 766 | 64 581 | 20 546 | 20 546 |
| Balanserat resultat | 0 | 65 766 | 64 581 | 20 546 | 20 547 | 0 |
| Årets resultat | 2 439 | 18 017 | 1 184 | 44 035 | −1 | 20 546 |
| Kortfristiga skulder | 259 | 385 | 135 | 739 | – | 1 |
| Skatteskulder | 257 | 383 | 135 | 9 | – | 1 |
| Övriga skulder | 2 | 2 | 0 | 730 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 20 546 | 20 546 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 5 001 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 001 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 20 932 | 20 000 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 1 312 | 20 000 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 20 932 | 380 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 5 001 | 5 001 | 5 001 | 5 001 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 6 211 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 1 210 |
| Omklassificeringar | 0 | −5 001 | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 500 | 77 183 | 38 000 | 38 000 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 39 183 | 0 | 38 000 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 74 683 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Postia 1081, 214 13 MALMÖ
- Registrerat
- 2020-05-27
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget planeras fusioneras upp i sitt moderbolag PS Kapital AB under året. Företaget har sitt säte i Nacka.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.