Start › Dalarnas län › Våmhus
Jimmie Bygg och Betong AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 491 | 2 926 | 2 451 | 4 430 | 2 573 | 2 205 |
| Nettoomsättning | 4 444 | 2 906 | 2 451 | 4 430 | 2 538 | 2 205 |
| Övriga rörelseintäkter | 47 | 20 | – | 0 | 35 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 230 | 2 938 | 2 703 | 4 146 | 2 615 | 2 007 |
| Handelsvaror | 2 558 | 1 245 | 1 263 | 3 208 | 1 649 | 1 340 |
| Övriga externa kostnader | 619 | 514 | 557 | 317 | 369 | 236 |
| Personalkostnader | 1 033 | 1 149 | 839 | 580 | 556 | 407 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 30 | 43 | 41 | 41 | 23 |
| Rörelseresultat | 261 | −12 | −251 | 284 | −42 | 198 |
| Finansiella poster | −7 | 0 | 0 | −1 | −2 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 254 | −12 | −251 | 283 | −45 | 195 |
| Bokslutsdispositioner | −41 | 0 | 122 | −70 | 48 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −31 | 0 | 122 | −70 | 48 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −10 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 213 | −12 | −129 | 213 | 3 | 195 |
| Skatt på årets resultat | 19 | – | 0 | 46 | 3 | 42 |
| Årets resultat | 194 | −12 | −129 | 166 | 1 | 153 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 052 | 809 | 746 | 1 134 | 600 | 759 |
| Anläggningstillgångar | 56 | 36 | 91 | 99 | 140 | 181 |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | 36 | 91 | 99 | 140 | 181 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 38 | 11 | 35 | 58 | 82 | 105 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 18 | 25 | 56 | 41 | 59 | 76 |
| Omsättningstillgångar | 996 | 773 | 656 | 1 035 | 460 | 578 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 336 | 236 | 593 | 334 | 224 |
| Kundfordringar | 106 | 271 | 190 | 539 | 303 | 224 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 31 | 0 |
| Övriga fordringar | 12 | 34 | 35 | 54 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 32 | 11 | – | – | – |
| Kassa och bank | 855 | 436 | 420 | 441 | 126 | 354 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 052 | 809 | 746 | 1 134 | 600 | 759 |
| Eget kapital | 398 | 204 | 216 | 345 | 179 | 178 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 373 | 179 | 191 | 320 | 154 | 153 |
| Balanserat resultat | 179 | 191 | 320 | 154 | 153 | 0 |
| Årets resultat | 194 | −12 | −129 | 166 | 1 | 153 |
| Obeskattade reserver | 41 | – | 0 | 122 | 52 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 31 | – | 0 | 122 | 52 | 100 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 10 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 | – | – | – | 0 | 4 |
| Skulder till kreditinstitut | 14 | – | – | – | 0 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 599 | 605 | 530 | 667 | 369 | 477 |
| Skulder till kreditinstitut | 60 | – | – | 0 | 1 | 18 |
| Leverantörsskulder | 179 | 226 | 104 | 462 | 102 | 90 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 5 | 20 | 34 |
| Övriga skulder | 249 | 285 | 296 | 192 | 239 | 327 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 110 | 94 | 129 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 154 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-05-13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 122 | 87 | 87 | 87 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 35 | 0 | 0 | 87 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 87 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 9 | 66 | 46 | 28 | 11 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 20 | 17 | 17 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 63 | 0 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 157 | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 |
| Årets inköp | 40 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 120 | 106 | 83 | 59 | 36 | 12 |
| Årets avskrivningar | 14 | 23 | 23 | 23 | 23 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÅMHUSVÄGEN 150, 792 96 VÅMHUS
- Registrerat
- 2020-05-14
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Byggnationen Renoveringar Takbyten Snickeri Fönster-dörrbyten Om-ny-tillbyggnader Grunder Gjutningar Murning Tillverkning och uthyrning av badtunnor.
Bankgironummer
- 262-1118
- Jimmie Bygg & Betong AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mora
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Mora .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.