Start › Stockholms län › Stockholm
Svensk Brandsamverkan AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 56 | 16 | 97 | 216 | 442 | 568 |
| Nettoomsättning | 56 | 16 | 97 | 216 | 442 | 568 |
| Rörelsekostnader | 93 | 25 | 62 | 253 | 372 | 408 |
| Råvaror och förnödenheter | 14 | 0 | 5 | 224 | 259 | 347 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 25 | 57 | 29 | 33 | 25 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 80 | 36 |
| Rörelseresultat | −38 | −9 | 34 | −37 | 70 | 160 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | −10 | 35 | −37 | 70 | 160 |
| Resultat före skatt | −37 | −10 | 35 | −37 | 70 | 160 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 14 | 34 |
| Årets resultat | −37 | −10 | 35 | −37 | 56 | 125 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 189 | 194 | 217 | 176 | 577 | 301 |
| Omsättningstillgångar | 189 | 194 | 217 | 176 | 577 | 301 |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 111 | 94 | 131 | 530 | 148 |
| Kundfordringar | 3 | 23 | 3 | 3 | 453 | 101 |
| Övriga fordringar | 101 | 88 | 91 | 128 | 77 | 47 |
| Kassa och bank | 85 | 83 | 124 | 46 | 47 | 153 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 189 | 194 | 217 | 176 | 577 | 301 |
| Eget kapital | 157 | 193 | 204 | 169 | 206 | 150 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 132 | 168 | 179 | 144 | 181 | 125 |
| Balanserat resultat | 168 | 179 | 144 | 181 | 125 | 0 |
| Årets resultat | −37 | −10 | 35 | −37 | 56 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 1 | 13 | 8 | 371 | 150 |
| Leverantörsskulder | 33 | 1 | 4 | 6 | 304 | 32 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 24 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 9 | 2 | 48 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 181 | 125 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat under den aktuella perioden jämfört med tidigare år. Den främsta anledningen är att verksamheten under året har bedrivits i begränsad omfattning, då fokus har legat på andra åtaganden. Bolaget har därför varit vilande i praktiken under större delar av perioden. Det har inte skett någon aktiv marknadsföring eller försäljning i någon större skala, vilket naturligt har påverkat intäkterna. Inga strukturella förändringar har dock skett, och verksamheten kan enkelt återupptas vid ett senare tillfälle.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat under den aktuella perioden jämfört med tidigare år. Den främsta anledningen är att verksamheten under året har bedrivits i begränsad omfattning, då fokus har legat på andra åtaganden. Bolaget har därför varit vilande i praktiken under större delar av perioden. Det har inte skett någon aktiv marknadsföring eller försäljning i någon större skala, vilket naturligt har påverkat intäkterna. Inga strukturella förändringar har dock skett, och verksamheten kan enkelt återupptas vid ett senare tillfälle.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsförändringen jämfört med föregående år är huvudsakligen en följd av att bolaget har avslutat samarbetet med sin tidigare största kund.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget förlorade sin största kund under året, därav påverkades nettoomsättningen avsevärt negativt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- DÖBELNSGATAN 97 LGH 1503, 113 52 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-05-13
- Bransch
- Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Verksamhet enligt registret
Försäljning av larm, applikationstjänster, brandskydd och säkerthetstjänster.
Bankgironummer
- 5509-9022
- SVENSKT BRANDSAMVERKAN AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-07
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Svensk Brandsamverkan AB är ett säkerhetsföretag. Bolaget marknadsför och säljer hårdvara samt mjukvara inom segmentet kollektivt skydd till bostadsrättsföreningar och övriga fastighetsägare. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.