Start › Skåne län › Trelleborg
jalt bageri AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020-12 | 2020-05 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 877 | 1 744 | – |
| Nettoomsättning | 3 692 | 1 697 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 185 | 47 | – |
| Rörelsekostnader | 4 445 | 1 599 | – |
| Råvaror och förnödenheter | −20 | – | – |
| Handelsvaror | 1 760 | 721 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 583 | 608 | – |
| Personalkostnader | 951 | 205 | – |
| Av- och nedskrivningar | 173 | 65 | – |
| Rörelseresultat | −568 | 145 | – |
| Finansiella poster | −38 | 699 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 700 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 38 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −606 | 843 | – |
| Bokslutsdispositioner | 137 | −137 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 38 | −38 | – |
| Förändring av överavskrivningar | 99 | −99 | – |
| Resultat före skatt | −469 | 707 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 24 | – |
| Årets resultat | −469 | 682 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020-12 | 2020-05 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 059 | 1 045 | – |
| Anläggningstillgångar | 673 | 837 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 625 | 787 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 416 | 531 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 209 | 256 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 | 50 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 50 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 47 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 386 | 208 | – |
| Varulager m.m. | 6 | 9 | – |
| Förskott till leverantörer | 6 | 9 | – |
| Kortfristiga fordringar | 203 | 118 | – |
| Kundfordringar | 132 | 47 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 28 | – |
| Övriga fordringar | −31 | 43 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | – | – |
| Kassa och bank | 177 | 80 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 059 | 1 045 | – |
| Eget kapital | 238 | 707 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 213 | 682 | – |
| Balanserat resultat | 682 | – | – |
| Årets resultat | −469 | 682 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 137 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 38 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 99 | – |
| Långfristiga skulder | 48 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 48 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 773 | 201 | – |
| Leverantörsskulder | 543 | 134 | – |
| Skulder till koncernföretag | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 20 | – |
| Övriga skulder | 185 | 38 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020-12 | 2020-05 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 213 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då föregående räkanskapsåret avsåg endast nio måndaders verksamhet i boalget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterfljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 |
| Årets inköp | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | 75 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 287 | 276 |
| Årets inköp | 11 | 276 |
| Ackumulerade avskrivningar | 78 | 20 |
| Årets avskrivningar | 57 | 20 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 576 | 576 |
| Årets inköp | – | 576 |
| Ackumulerade avskrivningar | 160 | 45 |
| Årets avskrivningar | 115 | 45 |
Om bolaget
- Adress
- östra förstadsgatan 73, 231 38 TRELLEBORG
- Registrerat
- 2020-05-12
Verksamhet enligt registret
Bageri
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-18
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-06-01
- Senaste annonsen
- 2022-06-01
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver bageri- och caferörelse. Företaget har sitt säte i Trelleborg.
Väsentliga händelser
Bolaget har avyttrat aktier i dottorbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.