Start › Västra Götalands län › Fagerfjäll
Up and Run Hund AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 090 | 1 583 | 1 259 | 897 | 478 |
| Nettoomsättning | 2 090 | 1 583 | 1 259 | 897 | 478 |
| Rörelsekostnader | 2 454 | 1 659 | 1 278 | 795 | 444 |
| Råvaror och förnödenheter | 354 | – | 256 | 164 | 141 |
| Handelsvaror | – | 313 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 410 | 678 | 364 | 389 | 250 |
| Personalkostnader | 667 | 624 | 639 | 226 | 45 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 10 | 18 | 16 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 35 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −363 | −76 | −18 | 102 | 34 |
| Finansiella poster | −50 | −9 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 51 | 9 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −414 | −85 | −18 | 102 | 32 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 26 | −26 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 26 | −26 | – |
| Resultat före skatt | −414 | −85 | 7 | 76 | 32 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 16 | 8 |
| Årets resultat | −414 | −85 | 7 | 61 | 24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 349 | 546 | 211 | 290 | 177 |
| Anläggningstillgångar | 71 | 93 | 82 | 100 | 84 |
| Materiella anläggningstillgångar | 71 | 93 | 82 | 100 | 84 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 71 | 93 | 82 | 100 | 84 |
| Omsättningstillgångar | 278 | 453 | 129 | 190 | 93 |
| Varulager m.m. | 9 | 10 | 19 | 22 | 3 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 9 | 10 | 19 | 22 | 3 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 402 | 41 | 40 | 52 |
| Kundfordringar | 38 | 20 | 37 | 7 | 15 |
| Övriga fordringar | 60 | 255 | 3 | 33 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 80 | 128 | – | 0 | 13 |
| Kassa och bank | 91 | 41 | 69 | 128 | 38 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 349 | 546 | 211 | 290 | 177 |
| Eget kapital | −382 | 32 | 117 | 110 | 49 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −407 | 7 | 92 | 85 | 24 |
| Balanserat resultat | 7 | 92 | 85 | 24 | – |
| Årets resultat | −414 | −85 | 7 | 61 | 24 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 26 | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 246 | 308 | 22 | 0 | 27 |
| Skulder till kreditinstitut | 246 | 35 | – | 0 | 27 |
| Övriga skulder | 0 | 273 | 22 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 485 | 207 | 73 | 155 | 101 |
| Skulder till kreditinstitut | 140 | 35 | – | 0 | 42 |
| Förskott från kunder | 8 | 4 | 1 | 2 | – |
| Leverantörsskulder | 113 | 49 | 29 | 36 | 46 |
| Skatteskulder | – | 0 | 7 | 16 | 4 |
| Övriga skulder | 92 | 59 | 31 | 95 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 132 | 59 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 85 | 24 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har under räkenskapsåret ökat med drygt 30 % vilket är en följd av att bolaget bytt lokaler i september/oktober 2024 till nästan en dubbelt så stor yta, som dessutom är uppvärmd. Detta innebär att det både finns flera uthyrningstimmar samt att det går att köra två kurser samtidigt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har upprättat en ny kontrollbalansräkning per 2026-02-28 som visar att aktiekapitalet är till fullo återställt. Styrelsen beslutar på en extra bolagsstämma 2026-03-12 att driva bolaget vidare.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin omsättning med 40 % främst pga att det utökat sitt kundnätverk och gjort sig mer känt inom branschen och därav fått mer kundbokningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-10-01 | 2023-09-30 | 2022-10-01 | 2022-09-30 | 2021-10-01 | 2021-09-30 | 2020-05-11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 112 | 112 | 125 | 125 | 125 | 125 | 93 | 93 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 86 | – | 0 | – | 32 | – | 93 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 99 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 41 | 19 | 43 | 43 | 25 | 25 | 9 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 22 | 10 | – | 18 | – | 16 | – | 9 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 34 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DJUPVIKSVÄGEN 6, 471 98 FAGERFJÄLL
- Registrerat
- 2020-05-11
- Bransch
- Diverse övriga konsumenttjänster
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva hundverksamhet, uthyrning av hall, kurser och försäljning av hundsaker samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 560-1224
- Up and Run Hund AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Tjörn kommun i Västra Götaland.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är hundverksamhet såsom uthyrning av hall, kurser och försäljning av hundtillbehör samt arrangör av agilitytävlingar.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser som har inträffat under räkenskapsåret är att bolaget har förbrukat sitt aktiekapital och upprättat en första kontrollbalansräkning per den 31 maj. Vid bokslutet var hela aktiekapitalet fortfarande förbrukat, se dock not 5. Bolaget har nya lokaler med stora möjligheter för olika sorters aktiviteter. Kostnaderna har inledningsvis varit stora, men styrelsen har en förhoppning om att resultatet skall kunna vända under kommande perioder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.