Start › Stockholms län › Stockholm
Blazing Red AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 17 | 12 | 12 | 9 | 9 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 12 | 12 | 9 | 9 | 2 |
| Rörelseresultat | −17 | −12 | −12 | −9 | −9 | −2 |
| Finansiella poster | – | 0 | −130 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −17 | −12 | −142 | −9 | −9 | −2 |
| Resultat före skatt | −17 | −12 | −142 | −9 | −9 | −2 |
| Årets resultat | −17 | −12 | −142 | −9 | −9 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 990 | 990 | 993 | 1 234 | 1 024 | 1 025 |
| Anläggningstillgångar | 989 | 989 | 989 | 1 220 | 1 000 | 1 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 989 | 989 | 989 | 1 220 | 1 000 | 1 000 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 0 | 0 | 1 220 | 1 000 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 1 000 |
| Andra långfristiga fordringar | 989 | 989 | 989 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 | 1 | 4 | 14 | 24 | 25 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 4 | 14 | 24 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 990 | 990 | 993 | 1 234 | 1 024 | 1 025 |
| Eget kapital | 59 | 26 | 38 | 30 | 14 | 23 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 34 | 1 | 13 | 5 | −11 | −2 |
| Balanserat resultat | 51 | 13 | 155 | 14 | −2 | – |
| Årets resultat | −17 | −12 | −142 | −9 | −9 | −2 |
| Långfristiga skulder | 917 | 955 | 945 | 1 195 | 1 000 | 1 000 |
| Övriga skulder | 917 | 955 | 945 | 1 195 | 1 000 | 1 000 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 9 | 9 | 9 | 10 | 2 |
| Övriga skulder | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 7 | 7 | 7 | 9 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −11 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 50 | – | 150 | 25 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 989 | 989 | 989 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 |
| Årets inköp | 1 000 |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-04-15 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 220 | 1 000 | 1 000 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 220 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 231 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 220 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TOMTEBOGATAN 10, 113 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-04-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenliga verksamheter.
Bankgironummer
- 5485-3163
- Blazing Red AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta värdepapper, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenliga verksamheter. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.