Mafanikio Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | −160 | 175 | 4 464 | 80 540 | 1 283 |
| Nettoomsättning | −160 | 160 | 4 397 | 80 331 | 1 283 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 15 | 67 | 208 | – |
| Rörelsekostnader | 1 040 | 4 449 | 5 600 | 60 094 | 1 278 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | 808 | 31 806 | 1 065 |
| Handelsvaror | – | 302 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 743 | 3 643 | 2 370 | 13 135 | 51 |
| Personalkostnader | 0 | 3 | 2 252 | 15 054 | 158 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 171 | 24 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 297 | 502 | 0 | 76 | 4 |
| Rörelseresultat | −1 200 | −4 274 | −1 135 | 20 445 | 5 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −146 | −30 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 3 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 149 | 34 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 200 | −4 274 | −1 282 | 20 415 | 5 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 1 300 | −5 100 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 1 300 | −5 100 | – |
| Resultat före skatt | −1 200 | −4 274 | 18 | 15 315 | 5 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 8 | 3 159 | 1 |
| Årets resultat | −1 200 | −4 274 | 10 | 12 156 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 | 5 562 | 22 743 | 31 298 | 822 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 10 647 | 10 389 | 24 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 663 | 354 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 469 | 81 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 193 | 273 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 9 985 | 10 035 | 24 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 9 985 | 9 985 | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 0 | 24 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 19 | 5 562 | 12 096 | 20 910 | 798 |
| Varulager m.m. | 0 | 416 | 430 | 1 425 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 416 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 416 | – | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | 0 | 14 | 1 425 | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 3 979 | 6 318 | 7 393 | 254 |
| Kundfordringar | 0 | 185 | 25 | 1 570 | 254 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 3 000 | 3 000 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 3 762 | 3 293 | 2 730 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 33 | 0 | 94 | – |
| Kassa och bank | −14 | 1 167 | 5 348 | 12 091 | 544 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | −2 669 | 5 562 | 22 743 | 31 298 | 822 |
| Eget kapital | −8 806 | −2 064 | 12 195 | 12 185 | 29 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | −8 831 | −2 089 | 12 170 | 12 160 | 4 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | −7 631 | 12 160 | 12 160 | 4 | 0 |
| Årets resultat | −1 200 | −14 247 | 10 | 12 156 | 4 |
| Obeskattade reserver | 5 100 | 3 800 | 3 800 | 5 100 | – |
| Periodiseringsfonder | 5 100 | 3 800 | 3 800 | 5 100 | – |
| Långfristiga skulder | −2 670 | −342 | 2 524 | 2 908 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | −342 | 2 524 | 2 908 | – |
| Övriga skulder | −2 670 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 706 | 4 168 | 4 224 | 11 106 | 793 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 384 | 384 | 384 | – |
| Leverantörsskulder | 371 | 547 | 28 | 6 584 | 600 |
| Skatteskulder | 2 908 | 3 168 | 3 168 | 3 161 | 1 |
| Övriga skulder | 62 | 69 | 615 | 610 | 83 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 366 | 0 | 30 | 367 | 109 |
| Ställda säkerheter | – | – | 16 185 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | – | 9 985 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 12 160 | 4 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en positiv påverkan på företagets verksamhet då efterfrågan för företagets tjänster varit fortsatt hög.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en positiv påverkan på företagets verksamhet då efterfrågan för företagets tjänster ökat markant.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 24 |
| Årets inköp | – | 0 | 24 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 24 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 985 | 9 985 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 9 985 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 277 | 277 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 277 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 35 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 4 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 48 | 4 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | 4 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 101 | 101 | 0 |
| Årets inköp | – | 510 | 101 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 20 | 20 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 122 | 20 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BALTZARSGATAN 18, 211 36 MALMÖ
- Registrerat
- 2020-04-15
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Att utföra Covid 19 tester och vaccinering. Köp och försäljning av varor inom hälsa och sjukvård
Bankgironummer
- 5486-2313
- Mafanikio Holding AB i konkurs
kontrollerat 2026-10-19 - 5666-7363
- Mafanikio Holding AB i konkurs
kontrollerat 2026-10-19 - 5666-7488
- Mafanikio Holding AB i konkurs
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Exin AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Exin AB; Organisationsnummer=556632-1815; ForetagetsSate=Malmö; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Exin AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Exin AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556632-1815; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Malmö