Start › Stockholms län › Enskede
EMSI BYGG AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 575 | 1 377 | 0 |
| Nettoomsättning | 3 589 | 1 377 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 448 | 620 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | 914 | 550 | – |
| Övriga externa kostnader | 688 | 70 | 10 |
| Personalkostnader | 847 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 126 | 757 | −10 |
| Finansiella poster | −3 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 123 | 755 | −10 |
| Resultat före skatt | 1 123 | 755 | −10 |
| Skatt på årets resultat | 232 | 155 | – |
| Årets resultat | 892 | 600 | −10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 057 | 1 122 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 2 057 | 1 122 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 1 877 | 808 | 24 |
| Kundfordringar | 745 | 720 | – |
| Övriga fordringar | 1 132 | 88 | 24 |
| Kassa och bank | 180 | 314 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 057 | 1 122 | 24 |
| Eget kapital | 1 507 | 615 | 15 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 482 | 590 | −10 |
| Balanserat resultat | 590 | −10 | – |
| Årets resultat | 892 | 600 | −10 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 8 |
| Övriga skulder | – | 0 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 550 | 507 | 0 |
| Leverantörsskulder | 51 | 332 | 0 |
| Skatteskulder | 386 | 155 | – |
| Övriga skulder | 93 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 100 | – |
| Medel att disponera | 1 482 | 590 | −10 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år. Denna betydande avvikelse beror på investerating i förbättrade försäljnings- och marknadsföringsstrategier, vilket har hjälpt oss att nå ut till fler potentiella kunder och öka vår försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- Mölnbackavägen 5, 122 42 ENSKEDE
- Registrerat
- 2020-03-30
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg- och snickeriverksamhet, även om-, ny- och tillbyggnation samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg- och snickeriverksamhet, även om-, ny- och tillbyggnation samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.