Start › Hallands län › Steninge
Charlotte Gimfalk AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 931 | 3 234 | 2 588 | 2 039 |
| Nettoomsättning | 0 | 931 | 3 230 | 2 859 | 1 768 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 4 | −271 | 271 |
| Rörelsekostnader | 390 | 666 | 1 108 | 1 232 | 1 274 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 4 | 6 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 167 | 172 | 248 | 449 | 395 |
| Personalkostnader | −34 | 494 | 860 | 779 | 872 |
| Övriga rörelsekostnader | 257 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −390 | 265 | 2 125 | 1 356 | 765 |
| Finansiella poster | 1 | 51 | 31 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 53 | 33 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 2 | 3 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −389 | 316 | 2 156 | 1 355 | 765 |
| Bokslutsdispositioner | 400 | 0 | −540 | −200 | −200 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 400 | 0 | −540 | −200 | −200 |
| Resultat före skatt | 11 | 316 | 1 616 | 1 155 | 565 |
| Skatt på årets resultat | 9 | 72 | 340 | 298 | 126 |
| Årets resultat | 2 | 244 | 1 276 | 857 | 439 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 865 | 4 872 | 5 268 | 4 996 | 2 748 |
| Anläggningstillgångar | 3 720 | 3 720 | 2 070 | 1 370 | 770 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 720 | 3 720 | 2 070 | 1 370 | 770 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 720 | 3 720 | 2 070 | 1 370 | 770 |
| Omsättningstillgångar | 145 | 1 152 | 3 198 | 3 626 | 1 978 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 434 | 770 | 1 618 | 297 |
| Kundfordringar | – | 0 | 550 | 1 584 | 26 |
| Övriga fordringar | 9 | 292 | 0 | 34 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 142 | 220 | 0 | 271 |
| Kassa och bank | 136 | 717 | 2 429 | 2 008 | 1 681 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 865 | 4 872 | 5 268 | 4 996 | 2 748 |
| Eget kapital | 3 086 | 3 084 | 2 840 | 1 892 | 1 035 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 3 061 | 3 059 | 2 815 | 1 867 | 1 010 |
| Balanserat resultat | 3 059 | 2 815 | 1 539 | 1 010 | 571 |
| Årets resultat | 2 | 244 | 1 276 | 857 | 439 |
| Obeskattade reserver | 740 | 1 140 | 1 140 | 600 | 400 |
| Periodiseringsfonder | 740 | 1 140 | 1 140 | 600 | 400 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 39 | 647 | 1 288 | 2 504 | 1 313 |
| Skatteskulder | 9 | 173 | 286 | 267 | 253 |
| Övriga skulder | 19 | 459 | 986 | 1 043 | 1 045 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 15 | 15 | 1 194 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 100 | 800 | – | 377 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 377 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 370 | 770 |
| Årets inköp | 600 | 770 |
Om bolaget
- Adress
- KÄRRVÄGEN 1, 305 72 STENINGE
- Registrerat
- 2020-03-26
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom utbildning och strategisk kompetensförsörjning, vilket inkluderar kartläggning av kompetensbehov, utveckla kurser och läromedel, samt att äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 210-2135
- Charlotte Gimfalk AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Halmstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har tidigare bedrivit konsultverksamhet inom utbildning och strategisk kompetensförsörjning Verksamheten är numera vilande. Företaget har sitt säte i Halmstad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.