Start › Stockholms län › Stockholm
FBS Säkerhet AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 219 | 1 097 | 885 | 672 | 997 | 216 |
| Nettoomsättning | 1 219 | 1 097 | 885 | 672 | 997 | 216 |
| Rörelsekostnader | 955 | 846 | 678 | 797 | 745 | 89 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Handelsvaror | 6 | 2 | 2 | 6 | 11 | – |
| Övriga externa kostnader | 331 | 261 | 217 | 222 | 151 | 18 |
| Personalkostnader | 617 | 582 | 460 | 569 | 582 | 60 |
| Rörelseresultat | 265 | 252 | 207 | −124 | 253 | 127 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 264 | 252 | 207 | −125 | 251 | 127 |
| Bokslutsdispositioner | −67 | −65 | −29 | 32 | 0 | −32 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −67 | −65 | −29 | 32 | 0 | −32 |
| Resultat före skatt | 198 | 187 | 178 | −93 | 251 | 96 |
| Skatt på årets resultat | 41 | 40 | 18 | 0 | 52 | 20 |
| Årets resultat | 156 | 147 | 160 | −93 | 199 | 75 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 736 | 746 | 494 | 306 | 477 | 234 |
| Omsättningstillgångar | 736 | 746 | 494 | 306 | 477 | 234 |
| Kortfristiga fordringar | 237 | 240 | 290 | 153 | 224 | 122 |
| Kundfordringar | 164 | 174 | 198 | 104 | 163 | 109 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 36 | 13 | 0 | 12 |
| Övriga fordringar | 73 | 66 | 51 | 6 | 2 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 5 | 29 | 59 | – |
| Kassa och bank | 498 | 506 | 204 | 153 | 254 | 112 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 736 | 746 | 494 | 306 | 477 | 234 |
| Eget kapital | 344 | 438 | 291 | 131 | 225 | 100 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 319 | 413 | 266 | 106 | 200 | 75 |
| Balanserat resultat | 163 | 266 | 106 | 200 | 0 | – |
| Årets resultat | 156 | 147 | 160 | −93 | 199 | 75 |
| Obeskattade reserver | 161 | 94 | 29 | 0 | 32 | 32 |
| Periodiseringsfonder | 161 | 94 | 29 | 0 | 32 | 32 |
| Kortfristiga skulder | 231 | 214 | 174 | 175 | 221 | 102 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 16 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | 18 | 10 | 0 | 32 | 52 | 20 |
| Övriga skulder | 152 | 140 | 119 | 81 | 107 | 60 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 61 | 64 | 55 | 45 | 61 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 125 | 250 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 106 | 200 | 75 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker mellan åren då företaget valde att tillfälligt under 2022 utföra färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat då företaget tillfälligt har valt att utföra färre uppdrag under 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker då verksamhet bedrevs endast under en mindre del av föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- CREUTZGATAN 8, 112 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-03-25
- Bransch
- Andra bygginstallationer
Verksamhet enligt registret
Företagets verksamhet omfattar installation och försäljning av lås, larm, övervakning, passersystem, värdeförvaring och hemlarm samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5480-9215
- Fbs Säkerhet AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom installation och försäljning av lås, larm, övervakning och passersystem. Företaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.