Start › Stockholms län › Stockholm
Altra Slangbellan 3 AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 570 | 1 298 | 1 283 |
| Nettoomsättning | 1 570 | 1 298 | 1 283 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 780 | 831 | 711 |
| Övriga externa kostnader | 189 | 277 | 189 |
| Personalkostnader | – | 0 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 591 | 554 | 520 |
| Rörelseresultat | 790 | 467 | 572 |
| Finansiella poster | −781 | −386 | −435 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 781 | 386 | 435 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 81 | 138 |
| Bokslutsdispositioner | 21 | −21 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 21 | −21 | 0 |
| Resultat före skatt | 30 | 60 | 138 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 7 | 28 |
| Årets resultat | 23 | 52 | 109 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 26 777 | 14 100 | 14 378 |
| Anläggningstillgångar | 23 218 | 12 769 | 13 247 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 218 | 12 769 | 13 247 |
| Byggnader och mark | 23 119 | 12 498 | 12 955 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 99 | 195 | 292 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 75 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 559 | 1 331 | 1 131 |
| Kortfristiga fordringar | 2 521 | 32 | 0 |
| Övriga fordringar | 2 318 | 30 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 203 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 1 038 | 1 299 | 1 131 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 26 777 | 14 100 | 14 378 |
| Eget kapital | 4 018 | 196 | 143 |
| Bundet eget kapital | 30 | 30 | 30 |
| Aktiekapital | 30 | 30 | 30 |
| Fritt eget kapital | 3 988 | 166 | 113 |
| Balanserat resultat | 3 966 | 113 | 4 |
| Årets resultat | 23 | 52 | 109 |
| Obeskattade reserver | 0 | 21 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 21 | 0 |
| Långfristiga skulder | 19 307 | 13 091 | 13 689 |
| Skulder till kreditinstitut | 13 960 | 5 788 | 6 580 |
| Skulder till koncernföretag | 3 935 | 6 194 | 6 000 |
| Övriga skulder | 1 412 | 1 109 | 1 109 |
| Kortfristiga skulder | 3 452 | 792 | 546 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 200 | 72 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 493 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 48 | 29 |
| Övriga skulder | 0 | 299 | 181 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 751 | 373 | 335 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | 166 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 3 800 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 518 | 13 403 | 13 403 | 13 095 |
| Årets inköp | – | – | 308 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 399 | 905 | 447 | – |
| Årets avskrivningar | 494 | 457 | 447 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 365 | 365 | 365 | 241 |
| Årets inköp | – | – | 124 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 266 | 169 | 73 | – |
| Årets avskrivningar | 96 | 96 | 73 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 75 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 3185, 103 63 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-03-23
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska, direkt eller indirket, äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-03-28
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Tranås har till föremål att äga och förvalta fastigheter.
Väsentliga händelser
Under året har bolaget byggt en ny byggnad, som tillträddes av hyresgäst mot slutet av räkenskapsåret, vilket kommer att generera ökade hyresintäkter under kommande år.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.