Start › Västra Götalands län › Öjersjö
CHELAK INVEST AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 419 | 67 | 257 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 419 | 67 | 257 | – |
| Rörelsekostnader | 32 | 25 | 37 | 50 | 11 | – |
| Övriga externa kostnader | 32 | 25 | 37 | 50 | 11 | – |
| Rörelseresultat | −32 | −25 | 382 | 17 | 247 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −1 | 0 | 2 117 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 2 117 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | −27 | 381 | 17 | 2 363 | 0 |
| Resultat före skatt | −34 | −27 | 381 | 17 | 2 363 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 79 | 3 | 51 | – |
| Årets resultat | −34 | −27 | 302 | 13 | 2 312 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 845 | 3 619 | 3 831 | 3 569 | 4 141 | 1 212 |
| Anläggningstillgångar | 3 542 | 3 203 | 3 565 | 3 565 | 2 901 | 1 162 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 542 | 3 203 | 3 565 | 3 565 | 2 901 | 1 162 |
| Andelar i intresseföretag | 415 | 415 | 415 | 415 | 1 951 | 1 162 |
| Fordringar hos intresseföretag | 3 126 | 2 788 | 3 150 | 3 150 | 950 | – |
| Omsättningstillgångar | 304 | 416 | 266 | 4 | 1 240 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 91 | 86 | 0 | 322 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 322 | – |
| Övriga fordringar | 22 | 91 | 86 | – | – | – |
| Kassa och bank | 282 | 325 | 180 | 4 | 919 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 845 | 3 619 | 3 831 | 3 569 | 4 141 | 1 212 |
| Eget kapital | 2 131 | 2 165 | 2 490 | 2 189 | 2 362 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 081 | 2 115 | 2 440 | 2 139 | 2 312 | – |
| Balanserat resultat | 2 115 | 2 141 | 2 139 | 2 125 | 0 | – |
| Årets resultat | −34 | −27 | 302 | 13 | 2 312 | – |
| Långfristiga skulder | 1 709 | 1 370 | 1 137 | 1 289 | 1 659 | – |
| Övriga skulder | 1 709 | 1 370 | 1 137 | 1 289 | 1 659 | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 84 | 204 | 92 | 119 | 1 162 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 79 | 82 | 54 | 51 | – |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 96 | 10 | 63 | 1 162 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 26 | 26 | 6 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 299 | 0 | 187 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 299 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 312 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har inte haft någon konsultverksamhet under året och har därmed minskat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har fått fler uppdrag under året och har därmed ökat sin omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Chelak Invest AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Chelak Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Chelak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft färre uppdrag än tidigare och därmed har omsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för CHELAK INVEST AB för räkenskapsåret 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CHELAK INVEST AB:s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till CHELAK INVEST AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har fått in fler uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 951 | 1 951 | 1 951 | 1 951 | 1 951 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 1 951 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 535 | 1 535 | 1 535 | 1 535 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- EKSVÄNGEN 22, 433 51 ÖJERSJÖ
- Registrerat
- 2020-03-18
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom ledarskap, förvärv och förvaltning av fastigheter, holding verksamheter samt hälsobefrämjande leverne.
Bankgironummer
- 5552-9218
- CHELAK INVEST AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-02
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Konsultverksamhet inom ledarskap, förvärv och förvaltning av fastigheter, holding verksamheter samt hälsobefrämjande leverne. Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.