Start › Västra Götalands län › Göteborg
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 755 | 1 110 | 1 434 | 1 497 | 1 296 | 697 |
| Nettoomsättning | 1 755 | 1 110 | 1 434 | 1 450 | 1 296 | 697 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 663 | 1 125 | 1 501 | 1 435 | 1 316 | 607 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 051 | 542 | 809 | 809 | 564 | 212 |
| Övriga externa kostnader | 295 | 276 | 326 | 338 | 255 | 127 |
| Personalkostnader | 316 | 298 | 358 | 279 | 468 | 256 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 8 | 8 | 8 | 8 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 20 | 0 |
| Rörelseresultat | 92 | −15 | −67 | 63 | −20 | 91 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | −15 | −67 | 62 | −20 | 91 |
| Resultat före skatt | 93 | −15 | −67 | 62 | −20 | 91 |
| Skatt på årets resultat | 12 | – | 0 | 12 | 0 | 22 |
| Årets resultat | 80 | −15 | −67 | 50 | −20 | 69 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 187 | 86 | 104 | 213 | 117 | 152 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 | 10 | 18 | 26 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 10 | 18 | 26 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 1 | 10 | 18 | 26 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 187 | 84 | 94 | 195 | 91 | 97 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 15 | 12 | 47 | 67 | 35 |
| Kundfordringar | 52 | 4 | 2 | 22 | 27 | 30 |
| Övriga fordringar | 0 | 11 | – | – | 0 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 10 | 25 | 40 | 0 |
| Kassa och bank | 135 | 69 | 82 | 148 | 23 | 62 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 187 | 86 | 104 | 213 | 117 | 152 |
| Eget kapital | 122 | 42 | 57 | 124 | 74 | 94 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 97 | 17 | 32 | 99 | 49 | 69 |
| Balanserat resultat | 17 | 32 | 99 | 49 | 69 | 0 |
| Årets resultat | 80 | −15 | −67 | 50 | −20 | 69 |
| Kortfristiga skulder | 65 | 44 | 47 | 89 | 43 | 59 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 6 | 4 |
| Skatteskulder | 1 | 0 | 12 | 12 | 28 | 22 |
| Övriga skulder | 64 | 44 | 35 | 77 | 10 | 33 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 99 | 49 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 42 | 42 | 42 | 46 | 66 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 66 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 20 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 40 | 32 | 24 | 19 | 11 |
| Årets avskrivningar | 1 | 8 | 8 | 8 | 8 | 11 |
Om bolaget
- Adress
- SANKT PAULIGATAN 1, 416 60 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2020-03-11
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Ny- och ombyggnad av fastigheter och privatbostäder. Reparationer, bad- och köksrenoveringar. Förvaltning av fastigheter, avseende både bostadsrättsföreningar och kommersiella fastigheter.
Bankgironummer
- 854-8935
- Sankt Pauli Bygg&Förvaltnings AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-22
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget verksamt i Göteborg med omnejd. Bedriver byggverksamhet mot i huvudsak privatpersoner.
Väsentliga händelser
Den tillfälliga ändringen av rotavdrag har bidragit positivt till årets resultat, men återhämtningen i branschen märks tydligt genom mer förfrågningar och fler uppdrag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.