Start › Stockholms län › Solna
Bolagsvision AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 296 | 889 | 637 | 1 067 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 296 | 889 | 637 | 1 067 |
| Rörelsekostnader | 16 | 26 | 268 | 764 | 801 | 355 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 26 | 46 | 123 | 93 | 96 |
| Personalkostnader | 5 | 0 | 222 | 640 | 708 | 217 |
| Rörelseresultat | −16 | −26 | 28 | 126 | −163 | 712 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −25 | 32 | 126 | −163 | 712 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 61 | −38 | 155 | −178 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 61 | −38 | 155 | −178 |
| Resultat före skatt | −16 | −25 | 93 | 88 | −8 | 534 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 19 | 24 | 0 | 114 |
| Årets resultat | −16 | −25 | 74 | 64 | −8 | 419 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 38 | 69 | 216 | 437 | 412 | 1 030 |
| Omsättningstillgångar | 38 | 69 | 216 | 437 | 412 | 1 030 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 21 | 53 | 110 | 228 | 245 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 85 | 245 |
| Övriga fordringar | 10 | 21 | 53 | 110 | 139 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 5 | – |
| Kassa och bank | 28 | 48 | 164 | 327 | 184 | 785 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 38 | 69 | 216 | 437 | 412 | 1 030 |
| Eget kapital | 24 | 40 | 124 | 114 | 95 | 482 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −26 | −10 | 74 | 64 | 45 | 432 |
| Balanserat resultat | −10 | 14 | 0 | 1 | 53 | 13 |
| Årets resultat | −16 | −25 | 74 | 64 | −8 | 419 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 61 | 23 | 178 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 61 | 23 | 178 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 29 | 92 | 262 | 295 | 370 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 0 | 8 | – |
| Skatteskulder | 0 | 19 | 19 | 24 | 114 | 114 |
| Övriga skulder | 14 | 10 | 73 | 235 | 173 | 246 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 3 | 0 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 60 | 64 | 44 | 366 |
| Medel att disponera | – | – | – | 64 | 45 | 432 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 13 |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 13 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, lägre aktivitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, pga. högre aktivitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, pga. lite lägre aktivitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HAGALUNDSGATAN 39, 169 66 SOLNA
- Registrerat
- 2020-03-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förmedling och mäkleri av aktiebolag, företag och rörelser, redovisningsverksamhet innefattande löpande bokföring, löneadministration, upprättande av bokslut, årsredovisningar, ekonomisk rådgivning och ekonomiadministration. Bolaget ska även tillhandahålla juridisk administration, avtalsupprättande, avtalsgranskning och administrativ support samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget äga och förvalta aktier, värdepapper samt fast och lös egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-06
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom reklam, mediaproduktion, marknadsföring och språktjänster mot företag och offentlig verksamhet. Företagets säte är i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.