Start › Dalarnas län › Falun
Bygg&Montage Falun AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 845 | 921 | 1 056 | 910 |
| Nettoomsättning | 844 | 921 | 1 056 | 909 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 691 | 840 | 775 | 729 |
| Handelsvaror | 2 | 7 | 4 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 98 | 94 | 85 | 78 |
| Personalkostnader | 582 | 738 | 686 | 651 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 154 | 81 | 282 | 181 |
| Finansiella poster | −1 | 5 | 6 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 6 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 153 | 87 | 287 | 181 |
| Bokslutsdispositioner | −35 | −20 | −70 | −35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −35 | −20 | −70 | −35 |
| Resultat före skatt | 118 | 67 | 217 | 146 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 14 | 86 | 0 |
| Årets resultat | 93 | 52 | 131 | 146 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 514 | 461 | 770 | 549 |
| Anläggningstillgångar | 206 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 95 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 95 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 111 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 111 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 308 | 461 | 770 | 549 |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 149 | 291 | 110 |
| Kundfordringar | 41 | 103 | 268 | 108 |
| Övriga fordringar | 56 | 45 | 22 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Kassa och bank | 207 | 312 | 479 | 439 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 514 | 461 | 770 | 549 |
| Eget kapital | 213 | 220 | 578 | 447 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 188 | 195 | 553 | 422 |
| Balanserat resultat | 95 | 143 | 422 | 276 |
| Årets resultat | 93 | 52 | 131 | 146 |
| Obeskattade reserver | 160 | 125 | 105 | 35 |
| Periodiseringsfonder | 160 | 125 | 105 | 35 |
| Långfristiga skulder | 90 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 90 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 51 | 116 | 87 | 67 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 3 | 1 |
| Skatteskulder | −14 | −25 | −14 | −3 |
| Övriga skulder | 56 | 124 | 92 | 64 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 13 | 6 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | 100 | 410 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 111 |
| Årets inköp | 111 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 104 |
| Årets inköp | 104 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 9 |
| Årets nedskrivningar | 9 |
Om bolaget
- Adress
- SKYTTEVÄGEN 26, 791 47 FALUN
- Registrerat
- 2020-02-28
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Allt inom bygg, ny-, till- och ombyggnationer.
Bankgironummer
- 5460-9284
- Bygg&Montage Falun AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.